CHP cemevi inşaatını durdurdu CHP cemevi inşaatını durdurdu

Türk siyasi analist "Novosti" ajansına verdiği röportajda, Suriye'nin 12 yıl sonra Arap Ligi'ne dönmesiyle Ankara ile bu ülke arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecinin hızlandığını açıkladı.

Rusya, Suriye, İran ve Türkiye dışişleri bakanlarının Moskova'daki görüşmelerinin bu yolun nasıl gelişeceğini anlamak açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, görevdeki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye yönetimi ile ön koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu teyit ettiği son açıklamasına atıfta bulundu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yanıtı, Suriye topraklarında bulunan Türk kuvvetleri çekilmeden diplomatik ilişkilerin sürdürülmeyeceği oldu. Siyasi analiste göre, "muhalefet, İdlib'deki durum konusunda (şu anda iktidarda olan) Adalet ve Kalkınma Partisi'nden farklı düşünüyor."

Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalarda radikal İslami hareketlerin bu bölgede kendilerine yer bulduğunu ve bunun Türkiye için ciddi bir ulusal güvenlik sorununa dönüşebileceğini belirttiğini sözlerine ekledi.

Kılıçdaroğlu'nun partisi daha önce seçimleri kazanması halinde Şam'la normalleşmeyi sağlaması ve Suriye ile ilişkileri yeniden tesis etmesi gerektiğini belirtmişti.

Ortadoğu Haber