Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinin Dallas şehrinde, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Yasama Meclisi tarafından onaylanan Senato Tasarısı 12 ile ‘kamuya açık alanda çocukların önünde cinsel davranış olarak değerlendirilen ve drag queen adı verilen aşırı çıplaklık içeren gösterilerin’ yasaklanması gündemdeydi.

ABD'li arıcı Kur'an-ı Kerim'de bal arılarıyla ilgili ayetlere hayranlık duydu ABD'li arıcı Kur'an-ı Kerim'de bal arılarıyla ilgili ayetlere hayranlık duydu

Yasanın 1 Eylül Cuma günü yürürlüğe girmesi beklenirken, federal bir yargıcın söz konusu Senato Tasarısı 12’ye karşı ‘drag queenlerin (travestilerin) geçimlerinin etkileneceği sebebiyle’ geçici bir tedbir kararı çıkartarak yasanın işlenmesini mahkeme kararıyla durdurdu.

Yasanın tam hali: "Erkek veya kadın cinsel organlarının gerçek veya simüle olarak müstehcen bir durumda sergilenmesi veya temsil edilmesinin" yanı sıra "erkeğin veya kadının cinsel özelliklerini abartan aksesuar veya protezler kullanılarak cinsel hareketlerin sergilenmesini" de kısıtlayacak. Tasarıya göre halka açık gösterilerde karşı cinsin kıyafetleri giyilmesi yasak.”

Teksas; Tennessee, Montana, Arkansas, Florida ve Kuzey Dakota dahil olmak üzere travestilerin ‘drag’ performanslarına kısıtlama getiren 6 eyaletten biri olsa da, politikaların birçoğu federal mahkeme kararlarıyla engellendi. Kamuya açık alanda drag (travesti) gösterilerini kısıtlayan ilk eyalet olan Tennessee'deki yasa da engellendi ve anayasaya aykırı olduğuna karar verildi.

Kiliseye dev LGBT bayrağı asıldı

Söz konusu gelişmelerin ardından Umut Katedrali (Cathedral of Hope) isimli kilisede LGBT’lilere destek programı düzenlendi. Kostüm giyen travestiler adına konuşma yapan şahıs, kendilerini ‘aşkın açığa vurulmasına adayanlar’ olduklarını belirterek, “Kim olduklarının, nasıl giyindiklerinin, kendilerini nasıl ifade ettiklerinin ve kimi sevdiklerinin bir önemi olmaksızın tüm insanların Tanrı'nın sevgi dolu suretinde yaratıldığını biliyoruz. Bu ilahi çeşitliliği kutluyor ve LGBTQ+ topluluğunun sesini yükseltmeye ve herkesin uygun şartlar içinde yaşayabileceği alanlar yaratmaya söz veriyoruz. Drag queen'ler sık sık nefret ve şiddetin hedefi olmaktadır. Fakat onların, gerçeğin ne anlama geldiğini bizlere gösteren güçlü ve güçlüklerin üstesinden gelen insanlar olduklarını biliyoruz. Güçlerinden onur duyuyoruz ve insanlıklarının ve dünyamıza inanılmaz katkılarının farkında olarak drag topluluğunun müttefikleri olmaya yemin ediyoruz. Köklü bir kapsayıcılığı kucaklıyoruz ve baskıların sistemini söküp atmak için çalışıyoruz. Nefretin, önyargının, tahammülsüzlüğün her çeşidine karşı savaşacak ve her insanın benzersiz kişiliğini kutlayan ve onaylayan bir dünya inşa edeceğiz” dedi.

f2ab0d54-5qwdva1b2zgpgqz5ybksp

c378a662-zcxahdkmam80wyo38yd

Papaz 'aileyi' hedef gösterdi

2015 yılından günümüze kilisede görev yapan LGBT destekçisi papaz Neil Cazares-Thomas ise ‘aile değerlerinin ayrımcılığı ve nefreti körüklediğini’ iddia ederek, "Günahkarı sev, günahı sevme" düsturu tamamen İsa'nın yoluna aykırıdır. Hristiyanlığımız, insanlığımız bazı kültürler tarafından ele geçirilmiş durumda” ifadelerini kullandı.

137114eb-alwm6anr7qkbygv3z6de

"Çocuklarımızın masumiyetini koruyun"

Amerikan Geleneğini, Aileyi ve Mülkiyeti Savunma Derneği ise programın gerçekleştiği dakikalarda kilisenin karşısında yer alan caddede protesto düzenledi. Dernek üyelerinin taşıdığı pankartlarda, "Tanrı onları erkek ve dişi olarak yarattı", "Dragların halka açık platforma değil, duaya ihtiyacı var", "Çocuklar için korna çalın", "Çocuklarımızın masumiyetini koruyun" sözlerinin yazılı olduğu görüldü.

b06f5ea5-h37tj9zrr8htljg8phfuv

LGBT destekçisi kilisenin çağrısı: 'Tercih ettiğiniz yeni aileniz olalım'

Umudun Katedrali isimli kilisenin (Cathedral of Hope) ABD’nin Teksas ve Oklahoma eyaletinde faaliyet gösteren ve web sitelerinde yayınladıkları 'hakkımızda' kısmında okunduğu üzere hedeflerinin LGBT’liler hakkında olumsuz düşünen herkesin düşüncelerini değiştirmek olduğu anlaşıldı. Başta çocuklar ve gençlere yönelik düzenledikleri programlarla dikkat çeken LGBT destekçileri, cinsiyet disforisi yaşayan Amerikalıları tedavinin aksine “Tercih ettiğiniz yeni aileniz biz olalım, bize katılın” sözleri ile desteklediği görüldü.

45a077b7-a9ypwcgwxxlbedxp120n161330e5-3wd1z5vb6bcffra74zub68

97041ba8-948166k8fwloys7gym5se

63d8eda0-pr9obj7sitk3og8u4iw9m3

Umudun Katedrali üyeleri haziran ayında 'onur' adı verilen sokak gösterisine, kiliselerini temsilen taşıdıkları pankart ile katıldı:

4b82d3c0-hqag3vzllwud8sdid1l4

Yeni Şafak