Kırgızistan'daki "Din, Hukuk ve Siyaset, Bağımsız Analitik ve Araştırma Merkezi, Ulusal Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Diplomasi Akademisi, Stratejik Analiz ve Tahmin Enstitüsü" işbirliği ile yapılan toplantıda İsrail-Filistin çatışmasından kaynaklanan gelişmelerin bölgesel ve küresel etkileri konuşuldu ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin savaşları önleyememesine işaret edildi.

Toplantıda, İsrail ablukası altındaki Gazze'nin son durumu değerlendirilirken, İsrail-Filistin çatışmasının yayılması ve sosyal medya platformlarının etkisi konusunda da endişeler dile getirildi.

Filistin diaspora temsilcisi Saed Mohammed, İsrail ablukası altındaki Gazze halkının günlerdir saldırılara maruz kaldığını belirterek, Gazze'deki can kaybı, yaralı ve yıkıma ilişkin son verileri paylaştı.

"Din, Hukuk ve Siyaset Bağımsız Analitik ve Araştırma Merkezi Başkanı Kadır Malikov, İsrail-Filistin çatışmasının dünya kamuoyunun acizliğini gösterdiğini ve Gazze'ye yönelik çifte standardın uygulandığını ifade etti.

Ulusal Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Temsilcisi Marat Abdıldayev, yaşanan savaşın başka ülkelere ve bölgeye sıçramasından endişe duyulduğunu ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

İsrail-Filistin çatışmasının sosyal medyaya sıçradığını aktaran Ulusal Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Temsilcisi Asan Ahmatov, dezenformasyon ile mücadelenin önemine dikkati çekti.

Malezya, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki sağlık kurumlarına saldırılarını kınadı Malezya, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki sağlık kurumlarına saldırılarını kınadı

Stratejik Analiz ve Tahmin Enstitüsü Başkanı Aman Saliyev, Filistin halkına yönelik çifte standardın önünde geçilmesi gerektiğini vurguladı.

UMMA Dergisi Editörü Meryem Satarova, İsrail-Filistin çatışmasının Gazze'de yıllardır yaşanan dramın ilk kez bu kadar geniş kitlelere yayıldığını ifade etti.

Diplomasi Akademisi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Aynur Jorobekova da Gazze'de ateşkesin ilan edilmesi ve barışın sağlanması gerektiğini belirtti.