Reuters’tan aktarılan habere göre, Peskov bugün düzenlediği basın toplantısında “Kadirov’un sağlık durumuna” ilişkin bir soruya, “Bu konuda hiçbir bilgimiz yok” diyerek yanıt verdi.

BM: İsrail'in idari gözetimde tuttuğu Filistinli sayısı son 10 yılın en yüksek düzeyinde BM: İsrail'in idari gözetimde tuttuğu Filistinli sayısı son 10 yılın en yüksek düzeyinde

Çeçen liderin (46) sağlığının kötüleştiğine dair haberlerin yayılmasının ardından, dün Telegram kanalında iki video paylaşıldı.

İlk videoda, bilinmeyen bir yerde, yağmurlukla gezen Kadirov’un yüzünün şiş olduğu görüldü.

İkinci videoda ise Kadirov’un Çeçence konuştuğu ve ardından Rusça “Spor yapın” dediği duyuldu.

Söz konusu paylaşımda Kadirov’un şu ifadeleri yer aldı:

İnternette gerçeği yalandan ayırt edemeyen herkesin yürüyüşe çıkmasını, biraz temiz hava almasını ve düşüncelerini toparlamasını şiddetle tavsiye ediyorum. Yağmur harika bir şekilde canlandırıcı olabilir.

Videoların ne zaman kaydedildiğini tespit etmek mümkün olmadı. Görüntüler, sosyal medyada Çeçen liderin komada olduğuna dair teyit edilmeyen haberlerin ardından yayınlandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önde gelen müttefiklerinden olan Kadirov’un askerleri, Ukrayna’da Rus güçleriyle birlikte savaştı.

Kadirov, Kuzey Kafkasya’da Müslüman çoğunluğun bulunduğu bir Rus cumhuriyeti olan Çeçenistan’ı 2007’den bu yana yönetiyor. Rusya dışı da dahil olmak üzere, Kadirov’un muhaliflerinin çoğu, son yıllarda şüpheli durumlarda öldürüldü.

Çeçen lider, insan hakları savunucularının, ifade özgürlüğünü ortadan kaldırma ve muhaliflerine yönelik misillemeleri denetleme suçlamasıyla karşı karşıya.

ABD, Temmuz 2020’de Çeçenistan’da insan hakları ihlali ve işkence suçlarına karıştığı gerekçesiyle Kadirov’u yaptırım listesine aldı.

Şark'ul Avsat