Hamas'tan Batı Şeria ve Gazze'ye ilişkin açıklama Hamas'tan Batı Şeria ve Gazze'ye ilişkin açıklama

"İslami Vakıflar, Din İşleri ve Kutsal Mekanlar Meclisi", "Yüksek İslam Konseyi", "Filistin Fetva Kurumu", "Kudüs Yargıçlar Mahkemesi" ile "İslami Vakıflar ve Mescid-i Aksa İşleri Daire Başkanlığı" Aksa'ya yönelik ihlallere ilişkin ortak açıklama yayımladı.

İsrailli radikal Yahudi grupların Mescid-i Aksa'ya yönelik benzeri görülmemiş saldırılarıyla tansiyonu yükseltmelerine karşı uyarıda bulunulan açıklamada, bu grupların "Kudüs'ü birleştirme" adı altında Aksa'ya saldırı ve baskınlar düzenlediğine dikkat çekildi.

Radikal grupların İsrail polisinin korumasında gerçekleştirdiği saldırıları kapsamında Mescid-i Aksa'nın avlusunda çeşitli ritüeller yaptığına işaret edilen açıklamada, "Bu saldırılar tüm dünyayı dini bir savaşa sürükleyebilir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan Müslümanlara ait kutsallara saldırıların, "İsrail'in kutsal mekanları koruyan uluslararası kanunlara uymadığını kanıtladığı" vurgulanarak İsrailli fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya komşu Filistinlilerin evlerine saldırıları da kınandı.

İsrail polisi tarafından korunan radikal grupların Kudüs'teki Müslüman mezarlıklarının üstünde dans ettikleri de aktarılan açıklamada, İsrail polisinin ise Müslümanların Aksa'ya girişini engellemek için bariyerler kurmaya devam ettiği vurgulandı.

Yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgalinin 57. yılında polis korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemişti.

Editör: Daily Ummah