"Bazıları onların küçük olduğunu söylüyor. Bazıları biraz tombul olduklarını söylüyor."

Arap ve Müslüman kültüründe kök salmış doğaüstü, ruhani varlıklar olan cinlerle ilgili folklor ve hikayeleri toplayan Filistinli eğitimci, araştırmacı ve sanatçı Ahmad Nabil cinler hakkında, "Beyaz giyiyorlar ve yüz hatlarını göremiyorsunuz çünkü koni benzeri şapkalar gözleri hariç her şeyi kapatıyor." diyor.

Nabil, Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde dolaşarak, Filistinli dükkan sahipleri ve sakinleriyle doğaüstü anlara dair anılarını topluyor.

Whatsapp Görsel 2024 02 02 Saat 15.32.51 Be7Ae0Cf

UNESCO, Gazze'deki kültürel mirasa verilen zarardan endişeli UNESCO, Gazze'deki kültürel mirasa verilen zarardan endişeli

Nabil'in topladığı son hikayelerden biri yaşlı bir adamın anıları: 

"Çok entelektüel bir adam, bana sekiz yaşlarındayken dışarı çıkıp oynamak istediğinde kapıyı açar açmaz beyaz pelerinli üç beyaz cin gördüğünü söyledi. Yüzlerinin olmadığını, yüz hatlarını görünmediğini, figürlerin yüzdüğünü ve ellerinin olmadığını söyledi. Dehşete kapılmış ama onu transa sokarak korkusunu almışlar. Aynı adam başka bir seferinde, onlardan birinin altı aylık bebek kardeşini evden çıkardığını görmüş ve ertesi gün küçük kardeşi ölmüş."

Middle East Eye'a konuşan Nabil, Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde cinler konusunun çok hassas olduğunu söylüyor: 

"İnsanlar yargılanmak ya da bu hikayeleri uydurduklarının düşünülmesini istemiyorlar. Bu yüzden bu hikayeleri anlatmak için önce size güvenmeleri gerekiyor. Anlatmak için onlara inandığınıza güvenmek zorundalar."

Nabil, "1940'larda ve 50'lerde ve hatta daha öncesinde Kudüs'ün Eski Şehir'i büyülü hikayeler ve geleneklerle doluydu. Pek çok kişi Eski Şehir halkı arasında yaşayan ve Eski Şehir'de iyi bilinen cinleri tarif ederdi. Şafak vakti abdest alan cinler, uyarılar getiren cinler ve teselli veren cinler bunlar arasında sayılabilir." 

Whatsapp Görsel 2024 02 02 Saat 15.30.12 4D76453F

Tarihçi ve İslam, Bilim Kurgu ve Dünya Dışı Yaşam kitabının yazarı Dr. Jorg Matthias Determann, tamamen efsanevi varlıklara dayanabilen halk hikayeleri ile Kudüs'ün sıradan sakinleri tarafından anlatılan cin hikayeleri arasındaki farkı açıklıyor: 

"Cinler Kur'an'ın bir parçasıdır ve bu hafife alınamayacak bir şeydir. Onlar sadece Kur'an'da değil, cinlerin adını taşıyan koca bir bölüm var. Bunun anlamı, eğer Müslümansanız ve Kur'an'a inanıyorsanız ve Kur'an'ın Allah'ın sözü olduğuna inanıyorsanız, bu cinlere de inanmanız gerektiği anlamına gelir. Bu da cinleri, Batı gotik edebiyatındaki hayaletlerden farklı bir seviyeye koyuyor."

Whatsapp Görsel 2024 02 02 Saat 15.32.05 C800B489

Nabil yakın zamanda duyduğu bir hikayeyi anlattı: 

"Eski Şehir'de geceleri kapının önüne bir leğen su bırakma geleneği vardı. Eski Şehir'de salih cinlerin şafak vakti abdest aldığına dair bir söylenti var ve bu yüzden bir kap suyla doldurulur ve cinlerin şafak vakti gelip abdest alması için dışarıya konurdu. Bir kişi bana çocukken yaşadığı bir hikayeyi anlatmıştı. Tuvalete gitmesi gerekmiş ama annesi onu engellemiş çünkü salih cinlerin abdest aldığını duyabiliyormuş. Bu yüzden beklemek zorunda kalmış ve altına kaçırmış."

Nabil, "Filistin'de her köyde bir gulyabani olduğu yaygın bir bilgidir. Ben şahsen güneyden kuzeye Filistin'deki gulyabanilerin isimlerini belgelemeye çalışıyorum. Köyleri ve şehirleri dolaşıyorum ve onların özelliklerini belgelemeye çalışıyorum." diyor.

Doğaüstü anıların peşinden koşan Nabil, kültürel miraslarının zenginliğini kucaklarken, Kudüs toplumuna gelenekleri yaşatma duygusu veriyor.

MEE ve Daily Ummah