Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı Dr. Abdullatif Al eş-Şeyh dün (Salı), Kur’an-ı Kerim’in yırtılmasının veya yakılmasının Müslümanların kutsal kitaba olan bağlılığını artırdığını belirtti.

Suudi Arabistan, Hollanda'nın Lahey kentindeki bir aşırılık yanlısının Kur'an-ı Kerim'in sayfalarını yırtmasını ve İsveç'in Stockholm şehrindeki Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an’ı yakma eylemini şiddetle kınadığını belirtti. Bu eylemin dünyadaki milyonlarca Müslümanın Kur’an’a bağlılığını artırdığını ifade eden Al eş-Şeyh, diyalog, hoşgörü ve bir arada yaşama değerlerini yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Al eş-Şeyh, Twitter paylaşımında, bazı aşırılık yanlısı kimselerin gerçekleştirmiş olduğu kışkırtıcı eylemlerin, güvenliği tehdit edip, nefret ve şiddete karşı uluslararası çabaları baltaladığı için herkes tarafından kınandığını belirtti.

Suudi Arabistan Başmüftüsü ve Kıdemli Alimler Konseyi Başkanı Şeyh Abdulaziz bin Abdullah Al eş-Şeyh, ‘saçma ve utanç verici’ olarak nitelendirdiği eylemin dünyadaki milyarlarca Müslümana karşı provokatif bir eylem olduğunu, fitneyi körüklediğini ve radikalizm yanlılarına hizmet ettiğini vurguladı.

İsrail, Ürdün Konsolosunu Mescid-i Aksa'ya Almadı İsrail, Ürdün Konsolosunu Mescid-i Aksa'ya Almadı

Bu eylemlerin nefreti beslediğini ve her yerde radikalizm ve terör gündemlerine ve nefret kaynaklarına hizmet ettiğini belirten Başmüftü, bu barbarca provokatif eylemlerin yalnızca Müslümanların imanlarını kuvvetlendirdiğini vurguladı.

Başmüftü, tüm Müslümanları Kur’an’ın emirlerine uymaya ve ister devlet ister grup olsun, nefret tacirlerinin arkasında durduğu nefret, terör ve şiddetle yüzleşmede tek saf olmaya çağırdı.

Şark'ul Avsat