BAE devlet başkanı Esed ile görüştü BAE devlet başkanı Esed ile görüştü

İsrail ordusu, Sivil İşler Genel Müdürlüğü’ne Nablus yakınlarında Arin el-Esved grubundan Cihad eş-Şami, Uday eş-Şami ve Muhammed ed-Dabik adlarında üç Filistinliyi öldürdüğünü ve İbrahim el-Avertani’yi de tutukladığını bildirdi.

İsrail Ordu Sözcüsü yaptığı kısa bir açıklamada silahlı bir grubun, Batı Şeria’nın kuzeyindeki bir İsrail askeri noktası yakınında ‘Sayeret Golani’ biriminden askerlere ateş açtıklarını, ardından silahlıların üünün öldürüldüğünü ve dördüncüsünü de yakalandığını belirtti.

Sözcü, askerlerin silahlı grubun elinde bulunan üç adet M16 silahına, bir tabancaya ve mühimmata el koyduğunu açıkladı.

Ordunun silahlıları öldürdüğü bölge genellikle silahlı saldırı olaylarına sahne oluyor. İsrail ordu radyosu, askerlerin silahlı Filistinlileri önceden hazırlanmış ‘sağlam bir pusuda’ öldürdüğünü aktardı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, operasyonu ‘kararlı ve isabetli’ olarak nitelendirdi ve İsrailli savaşçıların kararlılığını ve profesyonelliğini övdü.

Arin el-Esved ise işgalcilere ait Surra kontrol noktasında Siyonist ‘Sayeret Golani’ biriminin dikkatli bir şekilde takip ederek, bu birimi pusuya düşürmek ve onlarla çatışmak için harekete geçtiklerini dile getirdi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu birliğin mensuplarının savaş grubumuza pusu kurdukları kesinleştikten sonra gruptaki kahramanlarımız, bu birimin askerlerinin arasına sızarak daha geniş bir pusu kurmaya karar verdi.”

Arin grupları, intikam yemini ederken, diğer taraftan da gençlerin yasını tuttu ve “Bu suçlar, direnişi durdurmayacaktır” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan Fetih Hareketi açıklamasında “İşgalcilerin sözde ‘çim biçme’ siyaseti ne bir işe yarayacak ne de kendi bağımsız ve başkenti Kudüs olan egemen devletimiz kurulana kadar mücadelesini sürdürecek olan halkımızı yıldıracaktır” ifadesini kullandı. İslami Cihat Hareketi ise “İsrail’in devam eden suçları, bunlara her şekilde ve yöntemle bir yanıt verilmesini gerektiriyor” açıklamasını yaptı.

İsrail’in yeni operasyonu, Filistin topraklarındaki büyük gerginliğin ve ABD’nin yaklaşan Ramazan Ayı’nda gerilimin artacağına dair endişelerinin ortasında gelişti. İsrail Şin Bet Başkanı Ronen Bar, bu gerginliğin devam etmesi halinde bölgenin tutuşacağı uyarısında bulunmuştu. Şin Bet, ABD, Mısır ve Ürdün’ün Ramazan Ayı’ndan önce bölgedeki gerilimi azaltmak için sarf ettiği büyük çabalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Zira söz konusu bu çabalar, İsrail’in Batı Şeria’nın merkezindeki operasyonlarını artırması nedeniyle şu ana kadar sahada başarısız olmuş gibi görünüyor. Bu operasyonlar ise sürekli bir döngü içerisinde misillemelere tanık oluyor.

ABD yönetimi, Ramazan Ayı öncesi Batı Şeria’da sukûneti yeniden tesis etmeye çalışıyor ancak işler daha fazla gerilime doğru kaymış durumda.

İsrail medyası, sahada yaşananların Akabe anlayışların tamamen başarısızlığı anlamına geldiğini savundu. Ayrıca Filistin Yönetimi, İsrail’in Filistin Yönetimi bölgelerine baskın düzenlemesi ve yerleşim projelerini sürdürmesi de dahil tek taraflı önlemlerin durdurulmasını şart koşan Akabe anlayışlarına uymazsa, Mısır’da bu ay ortasında yapılacak Şarm eş-Şeyh toplantısına gitmeyeceği tehdidinde bulundu.

Şarku'l Avsat