İsrail'in Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre İsrail hükümeti, haftalık kabine toplantısında konuyla ilgili yeni kararlar aldı.

Haberde, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, Ben-Gvir'e verdiği söz doğrultusunda, hükümetin "Ulusal Muhafız Gücü" kurulması için bakanlıkların bütçelerinden yüzde 1,5 kesinti yapılmasını onayladığı belirtildi.

Yahudiler Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi Yahudiler Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi

Bakanların önemli bir kısmının söz konusu kesintiye karşı olduğu aktarılan haberde, böyle bir kararın hükümete zarar verecek sonuçlar doğuracağını savundukları kaydedildi.

- Lapid'den hükümetin kesinti kararına tepki

Eski Başbakan ve ana muhalefet partisi "Gelecek Var" lideri Yair Lapid, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hükümet, Ben-Gvir'in özel milislerinin finanse edilmesi için kesinti yapılmasını kabul etti." ifadelerini kullandı.

Hükümetin önceliklerini "gülünç ve aşağılık" şeklinde niteleyen Lapid şunları kaydetti:

"Hükümeti meşgul eden tek şey, demokrasiyi bypass etmek ve gülünç insanların aşırılık yanlısı fantezilerini teşvik etmek. Eğitim, savunma ve sağlıkta kesinti yapacaklar. Ve tüm bunlar, TikTok palyaçosuna (Ben-Gvir'e) özel bir haydut ordusu finanse etmek için."

Netanyahu, 27 Mart'ta ülke çapında kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini duyururken, aynı gün Ben-Gvir'in liderliğini yaptığı Yahudi Gücü Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan ve Bakan'ın "Ulusal Muhafız Gücü" oluşturulması konusunda anlaştığı belirtilmişti.