Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ile Mısır'ın başkenti Kahire'de görüştü.

Suriyeli Yetimler Hafızlık Belgelerini Aldı Suriyeli Yetimler Hafızlık Belgelerini Aldı

Libya Panorama televizyonunun da aralarında olduğu yerel basının Başkanlık Konseyi Basın Ofisi Müdürü Muhammed eş-Şerif'ten naklettiği habere göre Menfi, Kahire'de, Hafter ve bazı Mısırlı yetkililerle bir araya geldi.

Şerif, görüşmenin, Libyalı taraflar arasındaki "ateşkes çalışmalarının desteklenmesi kapsamında" gerçekleştiğini belirtti.

Libya merkezli Fawaselmedia'nın haberinde ise Hafter ile Menfi'nin görüşmesinin Mısır'ın davetiyle gerçekleştiği kaydedildi.

Habere göre görüşmede, tüm tarafların siyasi sürece dahil edilmesi, kaçakçılık ve yasa dışı göçle mücadele ve sınırların muhafazası için askeri kurumların tek çatı altında birleştirilmesi ile ulusal uzlaşı meseleleri ele alındı.

Libya'daki siyasi durum

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020'deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021'de yapılmasına karar verilmişti ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümetinin görev süresinin 24 Aralık 2021'de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat'ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa'yı başbakan seçmiş, 1 Mart'ta ise Başağa hükümetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması'nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlamıştı. Dibeybe, görevi ancak seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini söylüyor.

BM soruna bir çözüm bulmak için ülkeyi seçimlere götürecek anayasa metni üzerinde anlaşmaya varılması adına Temsilciler Meclisi (TM) ile Libya Devlet Yüksek Konseyinden oluşan bir komite oluşturmuştu.

Bunun ardından, Libya Başkanlık Konseyi, 29 Aralık'ta yaptığı açıklamayla TM Başkanı Akile Salih ve Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri'yi ülkedeki siyasi krizi çözmek için 11 Ocak'ta ülkenin güneybatısındaki Gadamis kentinde bir araya gelmeye çağırmıştı. Ancak toplantı, TM ve Libya Devlet Yüksek Konseyi'nin katılım sağlamayacaklarını açıklamalarıyla iptal edilmişti.