Lübnan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Buhabib, başkent Beyrut'taki ofisinde ABD'nin Beyrut Büyükelçisi Lisa Anne Johnson ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Euro-Med, Gazze'de 130'dan fazla toplu mezar belgeledi Euro-Med, Gazze'de 130'dan fazla toplu mezar belgeledi

Aralarında ABD'nin olduğu bazı ülkelerin UNRWA'ya sağlanan finansal desteği kesmesine ilişkin Buhabib, "UNRWA'ya finansal desteğin kesilmesi tarihi bir hatadır." ifadelerini kullandı.

Kararın, Filistinli mültecileri daha iyi bir yaşam ve gelecek umudundan mahrum bırakacağını vurgulayan Buhabib, finansal desteğin kesilmesinin mültecileri ağırlayan ve donör ülkelerin güvenliğinin yanı sıra bölge güvenliğini de tehdit edeceğine dikkati çekti.

Ne olmuştu?

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail yetkililerinin UNRWA personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialarının acilen soruşturulmasını istemişti.

UNRWA da İsrail'in iddialarına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya ve Japonya UNRWA'ya yönelik finansal desteğini geçici süreyle durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Öte yandan, Norveç, İrlanda ve İspanya UNRWA’ya desteğini sürdüreceğini duyurmuştu.