Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı ve Şii Emel Hareketi lideri Nebih Berri, meclisteki siyasi bloklara, yeni cumhurbaşkanının seçilmesi hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere Eylül ayında Temsilciler Meclisi’nde bir hafta boyunca diyalog yürütme çağrısında bulundu. Diyaloğun ardından cumhurbaşkanlığı seçimi için açık oturumların yapılacağına ve cumhurbaşkanlığı boşluğu krizinin sona erdirileceğine söz verdi.

Berri, başkanlığını yaptığı Emel Hareketi’nin, kurucusu İmam Musa Sadr’ın Libya ziyareti sırasında ortadan kaybolmasının 45. yıl dönümü nedeniyle düzenlediği kitlesel anma töreninde “Parlamenter bloklara ve siyasi partilere bir kez daha ve son kez söylüyorum; eylül ayında gelin, yedi gün boyunca parlamentoda tartışalım, sonrasında açık oturumlar yapalım ve cumhurbaşkanını seçelim” çağrısında bulundu.

Berri karar alma başkentlerine “mekik dokuyanlar” olarak tanımladığı kişileri hedef alarak şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanlığı seçimine ulaşmak için çalıştık. Bunun dün yapılması gerekirdi. Bugün ve yarından önce, çok geç olmadan yapılması gerek. Başta mekik dokuyanlar olmak üzere bazı iç tarafların gidişatını düzeltmek için açık sözlü olmak gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı hakkı bu şekilde elde edilemez. Bunun aday dayatılarak, yasama ve yürütme anayasal kurumlarını aksatarak ve onların çalışmalarını felce uğratarak yapılmayacağının altını çiziyoruz. Mekik dokuyanlar sizlere söylüyorum: Yanlış adrestesiniz. Nebih Berri’nin kim olduğunu, Emel Hareketi’nin kim olduğunu bilmiyorsunuz. Size transit maliyetlerinden ve otel konaklama masraflarından kaçınmanızı ve himaye satın almanızı tavsiye ederim.

Fas'ta depremzedelere aylık 250 dolar yardım dağıtılacak Fas'ta depremzedelere aylık 250 dolar yardım dağıtılacak

Şarku’l Avsat’ın yerel kaynaklardan aktardığına göre Berri, Lübnan’ın ekonomik sularında petrol ve doğal gaz arama meselesine de değindi. Özgür Yurtsever Hareketi’nin, eski Başkanı Mişel Avn’ın bu başarıyı elde ettiği yönündeki tekrar eden açıklamalarına yanıt verdi. Çalışmaların 2002 yılında Avn’ın Paris’te bulunduğu dönemde başladığını, 2010 yılında Kalkınma ve Kurtuluş Bloku’nun yasa teklif ettiğini ve yasanın 2010 Ağustos ayında onaylandığını ifade etti. Berri “9. Blok’ta yapılan kazının Allah’ın izniyle sonuç vermesini tüm kalbimle temenni ediyor, bu başarıyı sağlayanlara ve çizen şehitlerimize teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Berri, İsrail’le yaşanan sınır anlaşmazlığı ve bunu çözmeye yönelik diplomatik çabalar ışığında, “Emel Hareketi her düzeyde Hizbullah içindeki kardeşlerimiz ile yan yana durarak İsrail’in bütün saldırılarını püskürtmeye ve kutsal sınırlarımızı korumaya hazırdır. Lübnan topraklarının geri kalanının özgürleştirilmesini, petrol zenginliğini ve sınırlarını önemsiyoruz” dedi.

Şarku'l Avsat