Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Deryan'ın çağrısı üzerine başkent Beyrut'un birçok camisinde cuma namazını müteakiben depremde yaşamını yitirenler için saf tutuldu.

Beyrut'un en büyük camisi Muhammed Emin Camisi'nde imam Emin el-Kurdi tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazına yüzlerce kişi katıldı.

Kurdi, namazın ardından cemaati depremzedeler için cami önüne konulan yardım sandıklarına bağışta bulunmaya çağırdı.

- "Tüm depremzedelerle dayanışma içindeyiz"

Namaz sonrası AA muhabirine konuşan Beyrutlu İbrahim Hayat, "Her şeyden önce bu bizim görevimizdir. Türkiye'de meydana gelen depremden etkilenen tüm depremzedelerle dayanışma içindeyiz. Lübnan'da da bu sarsıntıyı hissettik ancak çok şükür can kaybı olmadı. İmkanlarımız dahilinde elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız." dedi.

Türkiye ve Suriye'deki depremin büyük bir felaket olduğunu belirten Hasan Zeki Hamdun da, "Halen enkaz altında bulunan çocuklar var. Özellikle Suriye'nin kuzeyinde durum daha da kötü, çünkü onlara yardım eli uzatan kimse yok. Allah oradakilerin hepsine yardım etsin." ifadelerini kullandı.

Cuma namazına babasıyla gelen 12 yaşındaki İbrahim Ali ise şunları söyledi:

"Her şeyden önce bizim oradaki depremzedelere yardım etmemiz bir görevdir. Onlar bizim kardeşimiz; ne gerekiyorsa yapmalıyız. 1 kuruş dahi olsa yardım sandığına atılmalıdır. Onlar bizim Müslüman kardeşlerimizdir. Burada liman patlaması olduğu zaman da yaralarımızı sarmak için bize yardım ettiler."

- Trablusşam ve Sayda

Ülkenin ikinci büyük kenti kuzeydeki Trablusşam'da da Lübnan Müftüsü Deryan'ın çağrısı üzerine depremzedeler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Suudi Arabistan, ramazan ayında sadece bir kez umre yapılabileceğini duyurdu Suudi Arabistan, ramazan ayında sadece bir kez umre yapılabileceğini duyurdu

Depremzedelerin ruhu için duaların okunduğu namazı Trablusşam Müftüsü Muhammed İman tarafından kıldırdı.

Ülkenin güneyindeki Sayda kentindeki cenaze namazı ise Baha el-Hariri Camisi'nde eda edildi.