Lübnanlılar, kötüleşen yaşam koşullarını ve yerel para birimin dolar karşısındaki değer kaybını protesto etmek için Beyrut'taki Lübnan Merkez Bankası binasının önünü trafiğe kapattı.

Protestocular, Beyrut'taki Hamra Caddesi'nde yer alan banka çevresindeki takviye kuvvetlerin ortasında lastik yaktı.

Lübnan lirası bugün  tarihinde ilk kez dolar karşısında 56 bin lirayı görürken motorin ve benzinin 20 litre fiyatı ilk kez 1 milyon liranın üzerine çıktı.

Göstericiler, Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame'nin aralıklarla yayınladığı ve bankalardaki mevduat sahiplerinin birikimlerini aşındıran genelgelere tepki göstererek vatandaşları sokaklara çıkmaya ve yolları kapatmaya çağırdı.

Protestocular ayrıca doların yüksek fiyatını ve kötüleşen  yaşam koşulları protesto etmek için kamyon ve arabalar ile kuzey, güney ve doğudaki ana yolları kapattı.

afp_337t3um

Lübnan, Ekim 2019'dan bu yana yaşam koşullarının kötüleşmesine ve yerel para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesine neden olan ekonomik krize tanık olurken enflasyon da rekor seviyeye ulaştı.

Beyrut Limanı’ndaki patlama ile ilgili davanın adli müfettişinin, hakkında açılan onlarca davaya ve 13 ay süreyle işine ara vermesine rağmen soruşturmaya yeniden başlamasının ardından ülke, bu haftanın başından bu yana adli bir krize tanık oluyor.

Liman patlamasını soruşturan Tarık el Bitar, aralarında Yargıtay Baş Savcısı’nında bulunduğu dört yargıca  dava açtı.

Cenin Katliamı Sebebiyle Tüm Dünya İsrail'i Lanetliyor Cenin Katliamı Sebebiyle Tüm Dünya İsrail'i Lanetliyor

Şark'ul Avsat