La Provence gazetesinin haberine göre, Marsilya Belediye Başkanı Benoit Payan'ın yakınları, belediyenin daha önce askıya aldığı Gazze halkı için UNRWA'a yapılacak 80 bin avroluk yardımın gönderileceğini belirtti.

Öte yandan Ulusal Meclis Genel Kurulunda söz alan Boyun Eğmeyen Fransa Partisinden (LFI) Milletvekili Eric Coquerel, UNRWA'ya yönelik maddi yardımın devam etmesi çağrısında bulundu.

Coquerel, ayrıca kuruma yönelik nakit yardımlarını durduran ülkelerin bu kararından vazgeçmeleri için hareket edilmesini istedi.

Marsilya Belediyesi Meclisi Gazze'deki sivil halka destek amacıyla UNRWA'ya 80 bin avroluk yardım göndermeyi kararlaştırmıştı.

UNRWA'nın bazı çalışanlarıyla yollarını ayırdığını açıklamasının ardından, Marsilya Belediyesi 26 Ocak'ta, bu yardımı durdurduğunu bildirmişti.

UNRWA'nın işlevi ve İsrail'in iddiaları

BM üyesi devletlerin gönüllü katkılarıyla finanse edilen UNRWA, faaliyetlerine başladığı 1950'den bu yana Filistinli mültecilere gıda, sağlık, eğitim ve barınak gibi insani yardımları sağlayan ana kuruluş konumunda bulunuyor.

Ajans, 5,9 milyon Filistinli mülteciye destek sağlıyor.

UNRWA, yaklaşık 74 yıldır Filistinlilerin yaralarını sarmaya çalışırken, bu süreçte tesisleri defalarca İsrail tarafından vuruldu, tonlarca gıda ve ilaç yok edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin UNRWA personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialarının acilen soruşturulmasını istemişti.

UNRWA da İsrail'in iddialarına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, İzlanda, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya UNRWA'ya yönelik finansal desteğini geçici süreyle durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı.

İtalya Cumhurbaşkanı, Filistin gösterilerine sert müdahale için İçişleri Bakanı'nı uyardı İtalya Cumhurbaşkanı, Filistin gösterilerine sert müdahale için İçişleri Bakanı'nı uyardı

Norveç, İrlanda ve İspanya ise UNRWA'ya desteklerini sürdüreceklerini duyurmuştu.