Merkel, gelecek haftaların İran nükleer anlaşması için belirleyici olduğunu söyledi

AP21283313638960
German Chancellor Angela Merkel speaks as she attends a cabinet meeting with Israeli Prime Minister Naftali Bennett in Jerusalem, Sunday, Oct. 10, 2021. Germany’s lame-duck chancellor, Merkel, paid the final official visit to Israel on Sunday, saying she had been fortunate to play a key role in strengthening relations between the two countries after the horrors of the Holocaust during World War II. (Menahem Kahana/Pool Photo via AP)

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelecek haftaların İran ile nükleer anlaşmanın geleceği için belirleyici olduğunu belirtti.

Merkel, veda ziyareti için geldiği İsrail’de ilk olarak Başbakan Naftali Bennet ile görüştü, ardından İsrail hükümetinin özel kabine toplantısına katıldı.

Merkel ve Bennett, daha sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gelecek haftaların İran nükleer anlaşmasının geleceği açısında belirleyici olduğunu dile getiren Merkel, “İran’a derhal müzakere masasına dönmeleri gerektiğine dair açık bir mesaj göndermek istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in de İran’ın müzakere masasına dönmesi konusunda yardım etme sorumluluğunun olduğunu sözlerine ekledi.

Bennett ise İran’ın nükleer programının “şimdiye kadarki en ileri noktasına” ulaştığını ileri sürerek, İsrail’in Tahran’ın nükleer silah edinmesine izin vermeyeceği mesajını yineledi.

İran’ın nükleer silaha sahip olması halinde bölgenin ve dünyanın çehresinin değişeceğini savunan Bennett, “(İran’ın nükleer silaha sahip olması) Bizim için stratejik değil, varoluş problemidir.” değerlendirmesinde bulundu.