Rahmet Kapısı, konumu ve mimari dokusuyla Mescid-i Aksa'nın "ayrılmaz parçası" Rahmet Kapısı, konumu ve mimari dokusuyla Mescid-i Aksa'nın "ayrılmaz parçası"

İsrail, Kudüs'ü işgalini Bayrak Yürüyüşü adı altında gerçekleşen provakatif eylemlerle anıyor. Bugün gerçekleşecek olan yürüyüş öncesi İsrail bölgeye 3 bin 200 ek askeri güç gönderdi. 

Filistinliler ise yapılacak provakatif bir eyleme karşı Mescid-i Aksa'ya sabah namazını kılmak için akın etti ancak İsrail güçlerinin engeli ile karşılaştı. Kutsal mekana girişe izin verilmedi. 

Buna karşılık aşırılık yanlılarının sabah saat yedide Eski kentte bulunan Muğrabi Kapısı'ndan, camiye silahlı güçler eşliğinde baskın yapıldı. Bu baskına 180 aşırılık yanlısı yerleşimci katıldı. Bu sayının gün içinde yürüyüşün başlaması ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in katılımı ile daha da şiddetlenmesi bekleniyor. 

Baskına haham ve Knesset'in eski üyesi, üst düzey bir aşırılık yanlısı yerleşimci olan Yehuda Glick de katıldı. 

Pazartesi günü ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İbrani takvimine göre her yıl Kudüs'ün işgalinin yıl dönümünde düzenlenen bayrak yürüyüşünün Perşembe günü yapılacağını duyurmuştu. 

Katılımcıların İsrail bayrağı taşıdığı yürüyüş, Kudüs'teki Eski Şehir'in kapılarından biri olan Şam Kapısı'ndan geçerek kentin içinden geçerek El-Burak Duvarı'na (Ağlama Duvarı)  ulaşıyor.

5 bin aşırılık yanlısı baskın için hazırlanıyor

Aşırılık yanlısı İsrailli sağcı gruplar ise "yürüyüş günü Mescid-i Aksa'ya baskın için 5 bin sağcı İsrailliyi seferber etmeye çalıştıklarının duyurusunu da yapmışlardı. 

Yürüyüşte 4 bakan da olacak

İsrail basınında çıkan haberlere göre, Dört bakanın yürüyüşe katılacağını duyurdu. Bu bakanların; Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, Maliye Bezalel Smotrich, Ulaştırma Miri Regev ve Negev Kalkınma Isaac Wasserlov olduğu belirtildi.

Ortadoğu Haber