Sanal gerçeklik oyunu Roblox, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik binlerce kişinin ölümüne yol açan bombardımanının bu ayın başında başlamasından bu yana Filistin'le dayanışma protestolarına ev sahipliği yapan en son alan oldu.

Özellikle çocuklar ve gençler arasında popüler olan ve her gün dünyanın dört bir yanından 65 milyon oyuncuya ev sahipliği yapan oyun, kullanıcıların çevrimiçi deneyimler yaratmasına ve oyunlar kurmasına olanak tanıyor. Malezya'daki bir oyuncu sayesinde oyun artık Filistin'e desteğin ifade edildiği bir yer haline geldi. 

Net Blocks, Gazze Şeridi'nde internetin yeniden kesildiğini doğruladı Net Blocks, Gazze Şeridi'nde internetin yeniden kesildiğini doğruladı

ABD yapımı oyunun Malezya'daki bir oyuncusunun '(FİLİSTİN) Dataran Tanjung Mas' adında Filistin yanlısı bir protesto deneyimi yaratmasının ardından şimdi metaverse katıldı.

Oyunun Roblox'taki sunucu sayfasına göre, 14 Ekim'de oluşturulmasından bu yana 60.000 ziyaret aldı ve bir seferde 200 kullanıcının yürüyüşe katılmasına izin verildi. 

Oyunun kullanıcısı @cikguzyd tarafından TikTok hesabında paylaşılan sanal protestonun videolarında, bilgisayar tarafından oluşturulan bir cadde boyunca Filistin bayraklarıyla yürüyen animasyon blok karakterleri ve Malezya bayrakları tutan bazı oyuncular görülüyor.

Protesto deneyimi, oyuncuların üzerinde Malayca "Solidari5y Untukmu" yani "Sizin için dayanışma" yazan geniş bir reklam panosunun önünde durmasıyla sona eriyor. Dünyanın dört bir yanından oyuncular protestoya katıldı.

Bir TikTok kullanıcısının yorumuna yanıt olarak: Malezyalı oyuncu @cikguzyd, "Bunun Filistin'e ne faydası var?" yorumuna cevaben, eserinin farkındalığın yayılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Hükümetin İsrail ile diplomatik ilişkilerinin bulunmadığı Müslüman çoğunluklu Malezya'da son birkaç hafta içinde binlerce kişi Filistin'le dayanışma gösterilerine katıldı. 

Ancak sosyal medya kullanıcıları Roblox'taki sanal mitingin çocukların da Filistin aktivizmine katılabileceği anlamına geldiğine dikkat çekti.

Avrupa'da hükümetler gösterileri yasaklayarak ya da Filistin'e özgürlük sloganları nedeniyle tutuklama tehdidinde bulunarak Filistin aktivizmini bastırmaya çalışırken, metaverse'teki dayanışma ifadelerinin küresel çapta yankı uyandırması muhtemel. 

Daily Ummah