Mikati'ye ziyareti sırasında Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Avn eşlik etti.

İkili, İsrail ve Lübnan sınırını denetleyen Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL) Komutanı Aroldo Lazaro ile Sur kentindeki karargahta görüştü.

Ülkenin güneyindeki çatışma bölgelerinin durumu hakkında Avn ve Lazaro'dan bilgi alan Mikati, ardından kısa bir basın açıklaması yaptı.

Hedeflerinin Lübnan'ın güneyindeki istikrar ve güvenliği korumak olduğunu belirten Mikati, bu zor süreçte ordu ile dayanışma göstermek için güney sınırına geldiklerini ifade etti.

Okul "acil servise" dönüştürüldü

Öte yandan İsrail ile çatışmaların yaşandığı Lübnan'ın güneyindeki bir okul olağanüstü durumlara karşı "acil servise" çevrildi.

Okul, İsrail sınırına bir kilometreden az mesafede yer alan ve 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki çatışmalara şahitlik eden Rmeyş beldesinde yer alıyor.

Arap aşiretleri ile terör örgütü PKK/YPG birçok noktada çatıştı Arap aşiretleri ile terör örgütü PKK/YPG birçok noktada çatıştı

Maruni Hristiyanların ikamet ettiği beldede, İsrail'in olası saldırısına karşı Lübnan Sağlık Bakanlığının desteğiyle hazırlık yapıldı.

Bu kapsamda, eğitime 10 Ekim'den bu yana ara verilen Rmeyş İlköğretim Okulu'nun zemin katındaki bir alan "acil servise" dönüştürüldü.

Servisten sorumlu hemşire Ranya Mahul AA muhabirine yaptığı açıklamada, Temmuz 2006'daki savaşta İsrail'in saldırılarına maruz kaldıklarını ve bu konuda tecrübelerinin olduğunu belirtti.

Kendi imkanlarıyla tedbir aldıklarını aktaran Mahul, kısıtlı imkanlarla hazırladıkları acil servisin henüz birçok eksiğinin bulunduğunu, birçok tıbbi malzemeyi temin edemediklerini dile getirdi.

Lübnan'da 31 Hizbullah mensubu öldü, yaklaşık 20 bin kişi evinden oldu

İsrail ile 8 Ekim'den bu yana Lübnan'ın güneyindeki sınırda çatışan Hizbullah, şu ana kadar 31 mensubunu kaybetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörlüğü, X sosyal medya platformundan dün yaptığı açıklamada, çatışmaların yaşandığı Lübnan'ın güneyinde 19 bin 646 kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını duyurmuştu.