Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şukri ile Kaag bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Açıklamada, Şukri ile BM Koordinatörü Kaag'ın, "Gazze Şeridi'ne insani yardımın ulaştırılması sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla 2720 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı uyarınca oluşturulan uluslararası mekanizmanın etkinleştirilmesini" ele aldı.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ve Kaag, Gazze Şeridi'ne yönelik yardımların bölge halkının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde artırılmasının gerekliliği ile Gazze'deki hizmet tesislerinin ve yardım kuruluşlarının devam eden çalışmalarını desteklemek için gerekli maddi ve siyasi desteğin sağlanması ihtiyacını vurguladı.

Şukri, 2720 ​​sayılı BMGK kararı hükümleri ve ilgili BM Genel Kurulu kararlarının tam olarak uygulanmasının sağlanması için uluslararası tarafların sorumluluklarını yerine getirmesi gerekliliğini ifade etti.

Mısır'ın, Kaag’ın görevine tam destek verdiğini aktaran Şukri, insani yardımları, ihtiyaç sahiplerine doğrudan ve gecikmeden ulaştırmada Kaag’ın başarılı olmasına yönelik beklentisini dile getirdi.

BM Gazze Kıdemli İnsani Yardım ve Yeniden Yapılanma Koordinatörü Kaag da Gazze Şeridi'ne insani yardımların ulaştırılmasına yönelik Mısır'ın çabalarını takdir etti.

Kaag, görevlerinin yerine getirilmesini sağlamak ve Gazze’ye insani yardımları artırmak için Mısır ile koordinasyon ve istişareyi sürdürme isteğini belirtti.

BMGK'nın 2720 sayılı kararı

BMGK, 22 Aralık 2023'te Gazze'de genişletilmiş insani yardımların kesintisiz ve güvenli erişimi için "acil adım atılması" talep edilen kararı kabul etmişti.

Gazze'deki sivil topluma yardımların ulaşımını hızlandırmak için Genel Sekreter'in "Kıdemli İnsani ve Yeniden Yapılanma Koordinatörü" ataması üzerinde mutabık kalınmıştı.

Hamas, Avrupalı liderlerin Refah saldırısına karşı çıkmasından memnun Hamas, Avrupalı liderlerin Refah saldırısına karşı çıkmasından memnun

Kararda, Genel Sekreter tarafından atanacak koordinatörün, Gazze'ye yardımların sevkiyatını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için bir mekanizma kurması talep edilmişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 26 Aralık 2023'te BMGK'de kabul edilen 2720 sayılı kararda talep edilmesi üzerine "Gazze'ye insani yardımları düzenlemek, kolaylaştırmak ve denetlemek" amacıyla Sigrid Kaag'ı Kıdemli İnsani ve Yeniden Yapılanma Koordinatörü olarak atadığını duyurmuştu.

Gazze, 2006'dan beri abluka, 7 Ekim'den beri saldırı altında

İsrail'in 2006'dan bu yana sürdürdüğü ve 7 Ekim 2023'te başlattığı saldırılarla daha da sıkılaştırdığı ablukası nedeniyle Gazze Şeridi'nde 2,3 milyon Filistinli gittikçe kötüleşen hayat şartları altında yaşıyor.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansınca (UNCTAD), Kasım 2023'te hazırlanan rapora göre, İsrail'in Gazze'ye 17 yıldır sürdürdüğü abluka, nüfusun yüzde 80'ini uluslararası yardıma bağımlı hale getirdi.

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın Mısır tarafında gıda malzemesi yüklü tırlar, Gazze'ye girişine izin verilmesini bekliyor. İsrail'in saldırılarından önce de kısıtlı olan günde yaklaşık 600 tırın giriş yaptığı Gazze'ye şu anda girebilen tır sayısı 100'ü geçmiyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü kadın olmak üzere 26 bin 422 Filistinli öldürüldü, 65 bin 87 kişi yaralandı.