Şarku’l Avsat’ın Kahire merkezli Arap Haber Ajansı’ndan (ANA) aktardığı habere göre Şükri, Arap Birliği Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, Etiyopya’nın Nahda Barajı’nın doldurulması ve işletilmesi konusundaki tek tarafları yaklaşımında bir değişiklik olmadığını vurguladı.

Mısırlı bakan, ülkesinin, "Etiyopya'yı tek taraflı adım atmaktan vazgeçmeye ve gecikmeden bağlayıcı bir yasal anlaşmaya varmak için gerekli siyasi iradeyi göstermeye teşvik etmek amacıyla" Arap Birliği'ne sürekli destek verme arzusunu dile getirdi.

Mısır, Nahda Barajı'na ilişkin geçtiğimiz ayın sonlarında Kahire'de sonuçlanan müzakere turunun Etiyopya tarafda önemli bir değişikliğe tanık olmadığını açıklamıştı.

Filistin meselesiyle ilgili olarak Şükri, İsrail'in Filistin topraklarında şiddete başvurmasının bölgede daha fazla gerilime yol açacağı konusunda uyarıda bulundu.

Yapay zekaya İslami dokunuş: ‘Hadis GPT’ kullanıma sunuldu Yapay zekaya İslami dokunuş: ‘Hadis GPT’ kullanıma sunuldu

Mısırlı bakan, “Arap Birliği İsrail’in kutsal mekânlardaki tarihsel statükoya aykırı olarak Mescid-i Aksa'da zaman ve mekan düzenlemeleri tamamen reddediyor" dedi.

Şarku’l Avsat