Mısır Dışişleri Bakanlığı, Batı medyasında çeşitli ülkelerden gelen ve Mısır'da toplanan insani yardımların Gazze'ye girişlerinde gecikme yaşandığına dair yapılan yorumlar üzerine yazılı açıklama yayımladı.

Yardımların Gazze'ye girişinde gecikme yaşanmasının İsrail'in çıkardığı sıkıntılardan kaynaklandığı vurgulanan açıklamada, Mısır'ın Gazze'deki Filistinli kardeşlerine insani yardımların girişini hızlandırmak için hiçbir çabadan kaçınmadığı ve kaçınmayacağı ifade edildi.

Açıklamada, "Maalesef Gazze'ye insani yardım girişi operasyonu, İsrail tarafının zorunlu tuttuğu temel lojistik problemlere maruz kalıyor. İsrail tarafı, insani yardım araçlarının, Mısır'ın El-Uce Sınır Kapısı karşısındaki Nitzana Sınır Kapısı'nda teftiş edilmesini şart koşuyor. Yardımlar daha sonra Refah üzerinden Gazze'ye giriş için 100 kilometre uzaklıktaki Refah Sınır Kapısı'na yönlendiriliyor. Bu durum da yardımların ulaşmasını büyük ölçüde geciktiren bürokratik yük ve engeller teşkil ediyor." ifadeleri kullanıldı.

Denetimler sırasında İsrail tarafının çok katı olduğu ve yavaş davrandığı, bunun yanı sıra bazı yardımların girişlerini çeşitli siyasi nedenler ve güvenlik iddialarıyla reddettiği belirtildi.

"Herkesin, Gazze'ye insani yardımların girişinde gecikmenin sebebinin kim olduğunu bilmesi gerekir." denilen açıklamada, Gazze halkının acil ihtiyaç duyduğu insani yardımların girişinin hızlandırılması için İsrail'e bu engelleyici prosedürlere son verme çağrısında bulunuldu.

Çeşitli ülkelerden Gazze'ye ulaştırılmak amacıyla Mısır'ın Ariş Havalimanı'na gelen insani yardımları taşıyan kamyonlar önce Refah Sınır Kapısı'nda denetleniyor daha sonra Mısır-İsrail arasındaki El-Uce (Nitzana) Sınır Kapısı'nda İsrail tarafından da kontrol ediliyor. Ardından Gazze Şeridi'ne girişi için tekrar Refah Sınır Kapısı'na yönlendiriliyor.

Blinken: "Gazze'deki katliamın ne zaman biteceğine İsrail karar verecek" Blinken: "Gazze'deki katliamın ne zaman biteceğine İsrail karar verecek"

Mısır, Türkiye dahil çeşitli ülkelerden Gazze Şeridi'ne gönderilen yardımların, Refah Sınır Kapısı üzerinden Gazze'ye ulaştırılmasını organize ediyor.