Mısır Göçmenlik ve Yurtdışındaki Vatandaşlardan Sorumlu Devlet Bakanı Süha el-Cundi’ye göre, Mısır, Sudan’daki vatandaşlarının yüzde 60’tan fazlasını tahliye etti. Cundi pazartesi akşamı yaptığı açıklamalarda, ‘Sudan’daki savaştan kaçanlar için Birleşmiş Milletler ile koordinasyonun sürdüğünü’ söyledi. Birçok Sudanlı aile, Asvan’a geçmek için yüzbinlerce Sudan sterlini ödeyemedikleri için Mısır nakliye araçlarına binerek Mısır tarafına geçmek zorunda kaldı.

Kastal-Asvan kara hattındaki hareketliliğinin, Nasır Gölü’nün sularını geçmeye bağlı olması sebebiyle, gün batımıyla birlikte trafik duruyor. Bu da otobüsleri ertesi sabaha kadar nehrin yanında gecelemeye zorluyor. Vadi Halfa’daki çok sayıda yerinden edilmiş insanın olması, Mısırlı otobüs sürücülerini Kastal limanının önünde durmanın yanı sıra onları taşımak için Sudan tarafına geçmelerine neden oluyor.

Aynı bağlamda, Kastal Sınır Kapısı’nın batı tarafındaki Arkin Sınır Kapısı Sudanlıların ve diğer toplulukların hizmetlerin mevcudiyeti ve Sudan’ın Halfa kentine yakınlığı nedeniyle Aşkit-Kastal geçişine yönelmesinin ardından üçüncü günden de geçiş hareketinde dikkate değer bir durgunluğa tanık oldu. 2015 yılında Mısır ve Sudan, iki ülke arasındaki ticareti artırmak amacıyla Kastal-Aşkit Sınır Kapısı’nı açtı. Ek genişlemelerin ardından toplam alanı yaklaşık 180 bin metrekareye ulaştı.

Mısır Kızılayı ‘Sudan’daki Çocuklarımızın Güvenliğine Destek’ kampanyası başlattı. Kızılay, Mısır-Sudan sınırındaki Arkin ve Kastal sınır kapılarında yardım ve gıda dağıtımı, tıbbi hizmetlerin verilmesinin yanı sıra psikolojik destek hizmetleri, aile bağlarını yeniden tesis etme, kişisel hijyen kitleri dağıtma ve geçici göçmenlerin evlerine güvenli bir şekilde ulaşmaları için ihtiyaç duydukları diğer hizmetleri sağladı. Kızılay yaptığı açıklamada, son 10 gün içinde yerinden edilmiş Sudanlılara yaklaşık 3 bin kuru yemek, hijyen kiti dağıttığını ayrıca 649 vakaya psikolojik destek ve 565 vakaya da tıbbi hizmet verdiğini söyledi.

Ayrıca Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Asahi gazetesine verdiği röportajda, Mısır'ın Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle çektiği ekonomik zorluklar sebebiyle ülkeye daha fazla Sudanlı alırsa krizden kaçınılmaz olarak etkileneceğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı ülkesinin hâlihazırda sadece Sudan'dan değil, Libya, Suriye, Yemen ve diğer Afrika ülkelerinden de sekiz ila dokuz milyon kişiye ev sahipliği yaptığını vurguladı. Ayrıca Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında çıkan çatışmadan tüm bölgenin etkilenebileceğini vurgulayan Sisi, ateşkes ve sivil bir hükümetin kurulması için Japonya ile işbirliği yapma arzusunu dile getirdi.

Daily Ummah

Kosova'nın kuzeyinde gerginlik sürüyor Kosova'nın kuzeyinde gerginlik sürüyor