Mısır'ın darbeyle başa gelen baskıcı hükümeti tarafından hayata geçirilen ve terfi olmak isteyen devlet memurlarının Askeri Kolej'den yeterlilik kursu almaya mecbur edilmesi ülkede askeri otoritenin giderek güçlendiğine dair en büyük işaretlerden birini oluşturuyor. 

Geçtiğimiz ay Mısır Bakanlar Kurulu, devlet kurumlarına, atanmak isteyenler için ana şart olarak Harp Okulu'nda altı aylık bir yeterlilik kursu almalarını zorunlu kılan bir talimat yayınladı. 

Mada Masr internet sitesinde yer alan haberde adını vermediği hükümet kaynaklarından şu bilgileri aktardı: “Harp Okulu, birkaç aydır devletin idari aygıtında terfi ve atamalarda ilk söz sahibi oldu ve amacın hem maddi hem de siyasi. Bu yöntemler hem finansal getiri elde etmek hem de sadakat testi yapmak isteniyor” dedi.

Resmi düzeyde ve cumhurbaşkanlığı görevleri tarihinde bir emsal olarak, darbe ile gelen Cumhurbaşkanı Abdül Fettah El-Sisi, geçen Şubat ayından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı'ndaki pozisyonları doldurmak için başvuran memur adayları için bir dizi sınava gerçekleştirdi ve bu sınavların Harp Okulu'nda yapılmasını sağladı. 

Mısır Ulaştırma Bakanı'na göre, başvuru sahipleri Askeri Okul'da tıbbi ve psikolojik testlere tabi tutuluyor ve ardından, uzmanlıklarının çeşitli düzeylerde rafine edilmesini sağlamak ve ulusal güvenlik için Askeri Teknoloji Koleji'nde 6 aylık bir eğitim kursu alıyorlar. 

Milli Eğitim Bakanı'nın genç öğretmenlerden 1000 okul müdürünü seçmeye yönelik cumhurbaşkanlığı girişimi hakkındaki açıklamada, bu programdan başarılı olanlara “liderlik”, “Eğitim ve Milli Güvenlik” diploması verilmekte, bu da başarılı olanların okulun yönetimini devralmalarının önünü açmakta.

Eski parlamenter ve insan hakları aktivisti Dr. Ezz El-Din El-Koumi, kararı, ülke tarihinde emsal teşkil eden kanunları ve anayasayı ihlal eden bir karar olarak nitelendirdi. İslamcılarla veya dindarlarla herhangi bir kökü veya kolu yoktur ve bu kursların çalışanın devlete değil askeri kuruma bağlılığını sağlamak için beynini yıkamayı amaçlamaktadır." Dedi.

Filistin'den Nekse'nin 56. yılında mücadele çağrısı Filistin'den Nekse'nin 56. yılında mücadele çağrısı

Kaynak: Ortadoğu Haber