Mısır makamları, eski meclis üyesi Ahmed Eltantawy'nin iki erkek akrabasını ve üç arkadaşını tutukladığını söyledi. Bundan kısa bir süre önce Eltantawy, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayı planladığını açıklamıştı.

Eltantawy, Beyrut'tan telefonla Reuters'e tutuklamaların gerçekleştiğini doğruladı, ancak daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Mısır içişleri bakanlığı sözcülerine yorum için hemen ulaşılamadı.

Bağımsız Mısır Kişisel Haklar Girişimi'nin (EIPR) avukatı Nabeh Elganadi, Eltantawy'nin en az 10 akrabası, arkadaşı ve destekçisinin tutuklandığını söyledi. Eski vekilin "terör" gibi suçlamalarla tutuklanan yakınları Devlet Güvenlik Savcılığı'nda sorgulanmak üzere 15 gün boyunca tutulacaklar.

Eltantawy, solcu Karama partisinin eski başkanı ve 2020 yılına kadar Mısır'ın güçlü bir şekilde hükümet yanlısı parlamentosunun önde gelen ve nispeten bağımsız bir üyesiydi.

Son birkaç ayını Beyrut'ta geçirdi ve burada doktora için akademik çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Mart ayında bir Facebook gönderisinde, "sivil demokratik bir alternatif sunmak için" 2024'te yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacağını duyurmuştu.

İbrahim Kalın, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı olarak atandı İbrahim Kalın, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı olarak atandı

Mayıs ayının ilk haftasında da Mısır'a dönme planını açıkladı.

'Güvenilir bir değişim'

Eltantawy, özgür ve adil olacağından şüphe duysa da geçen ay seçimlere katılmayı planladığını söyledi.

Eski vekil, "Güvenilir bir değişime giden yol budur ve bu kapıyı vatandaşların yüzüne kim kapatırsa, onları ülkenin kaldıramayacağı başka yollar aramaya iter” dedi.

Tutuklamalara ilişkin haberler, Mısır'ın yetkililerin söylediği gibi akut ekonomik baskının olduğu bir dönemde farklı görüşlerin ifade edilmesini teşvik edeceğini söylediği ulusal bir siyasi diyalog başlatmasıyla geldi.

Diyalog aynı zamanda, insan hakları gruplarının on binlerce kişinin tutuklanmasına yol açtığını söylediği darbeci Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi yönetimindeki muhalefete yönelik uzun süreli baskının ardından Mısır'ın insan hakları siciline yönelik eleştirilere karşı koymayı amaçlayan birkaç adımdan biri.

Darbeyle gelen El-Sisi, Mısır'ın demokratik olarak seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Müslüman Kardeşler'den Muhammed Mursi'nin 2013'teki protestoların ortasında devrilmesine öncülük etti.

2014 ve 2018 yıllarında yapılan sözde cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 97 oyla seçilmiş, anayasa değişikliği ile görev süresi 6 yıla çıkarılmıştı.

Kaynak: Daily Ummah