Kahire'nin kuzeyinde bir trenin düşmesi sonucu en az dört kişi öldü ve 20'den fazla kişi yaralandı.

Yolcu treni, başkent yakınlarındaki Nil deltasında yer alan Kalyub kentinde istasyona girerken takla atarak raydan çıktı. 

Mısır Demiryolları Genel Müdürlüğüne göre, bir tren dur sinyalini geçti ve rayların sonundaki tamponlara doğru devam etti. 

İnternette paylaşılan görüntülerde, kısmen parçalanmış olan raydan çıkmış bir yolcu vagonunun vinçle kaldırıldığı görülüyor. 

Mısır Sosyal Hizmetler Bakanı, yaralananlara ve hayatını kaybedenlerin ailelerine 100 bin Mısır poundu (3.200 dolar) değerinde tazminat ödeneceğini söyledi. 

Mısır'ın geçmişi, eskiyen altyapı ve harap olmuş demiryolları sebebiyle tren facialarıyla dolu.

İran: Suriye'deki üslere yönelik saldırılara derhal yanıt verilecektir İran: Suriye'deki üslere yönelik saldırılara derhal yanıt verilecektir

Mart 2021'de güney Sohag vilayetinde  iki yolcu treninin çarpışması sonucu 20'den fazla kişi ölmüş ve yaklaşık 200 kişi yaralamıştı.

Hükümet, olayın ardından ülkenin Demiryolları Genel Müdürünü görevden aldı, ancak  Ulaştırma Bakanı Kamil el Vezir'in istifa etmeyi reddetmesi üzerine  tepkiyle karşılaştı.

Mart 2020'de Kahire'de iki yolcu treninin çarpışması sonucu en az 13 kişi yaralanmış ve ülke çapında demiryolu hizmetleri kısa süreliğine askıya alınmıştı. Söz konusu kazada yetkileler, kazayı kötü hava koşullarında çalışmayan sinyallere bağlamıştı.

Şubat 2019'da Kahire'nin ana tren istasyonunda bir tren raydan çıkmış ve alev almıştı, 20'den fazla kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrasında ulaştırma bakanının istifa etmişti.

Kaynak: Daily Ummah