Cezayir: "Fas ile ilişkilerimizin geldiği nokta üzüntü verici" Cezayir: "Fas ile ilişkilerimizin geldiği nokta üzüntü verici"

Moritanya hükümeti İsrail ile diplomatik ilişkileri yeniden kurmak için iletişime geçildiğine yönelik uluslararası basında çıkan haberlere yalanlama getirdi.

Hükümet sözcüsü Alnani Ashrouqa, "Moritanya ile İsrail arasında herhangi bir temas yok ve normalleşme için hazırlanmıyoruz" dedi.

Bu açıklama, Moritanya, Endonezya, Nijer ve Somali'nin İsrail ile ilişki kurmak için görüşmelerde bulunduğu yönündeki İsrail medyasına yanıt olarak geldiği bildirildi.  

İsrail'in Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'ten Moritanya ile ilişkileri geliştirmek için yardım istediği yönünde de haberler uluslararası medyada yer almıştı. 

Yaklaşık 4,5 milyon nüfuslu bir Arap Müslüman ülkesi olan Moritanya, İsrail ile ilk olarak 1999'da diplomatik ilişkiler kurdu, ancak İsrail'in Gazze Şeridi'ne ölümcül bir saldırı düzenleyerek binlerce insanı öldürmesi üzerine 2009'da bu ilişkileri kopardı. 

İsrail, 2020'de Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Sudan ve Fas da dahil olmak üzere dört Arap ülkesiyle normalleşme anlaşmaları yaptı. Onlarca yıl önce zaten Mısır ve Ürdün ile bağlarını kurmuştu. 

Son aylarda İsrail'in bölgesel güç merkezi Suudi Arabistan ile de ilişki kurmaya çalıştığına dair haberler ortaya çıktı. Suudi Arabistan geçtiğimiz yıl hava sahasını İsrail'e açmıştı. 

Kaynak: Ortadoğu Haber