Hırka-i Şerif ziyarete açıldı Hırka-i Şerif ziyarete açıldı

İki muhalefet partisinin Suriyeli mültecileri derhal sınır dışı etmeyi amaçlayan kanun teklifi, AKP ve MHP vekillerinin oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti ve CHP tarafından öne sürülen öneride, son depremin Türkiye üzerindeki yıkıcı etkisinin yanı sıra ekonomik, siyasi etkilerini ve ve demografik riskleri gerekçe göstererek, Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesi için acil planlama çağrısında bulundu.

İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, ülkenin iç göç ve "demografik değişim" tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde, depremlerin 11 ilde çok sayıda evi yıktığını ve benzeri görülmemiş can kayıplarına yol açtığını söyledi.

Sezgin, “İktidarın yanlış Suriye politikasının birçok ağır maliyetinin yanında ortaya çıkmış olan sığınmacı sorunu esasen bölgedeki demografik denge üzerinde önemli bir tehdit oluşturmaktaydı. Felaket sonucunda Suriyeli sığınmacıların deprem bölgesindeki kalabalık nüfusları demografik riskleri katlamıştır” dedi.

Muhalefet, Esed rejimi ile müzakereler gerçekleştirerek Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmeleri için hızlı bir stratejinin oluşturulmasını talep etti.

6 Şubat'ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sebebiyle Suriye'de yaşayan yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Kuzeybatı Suriye halkının yaşadığı binalar Esed rejimi ve Rus bombardımanı sebebiyle halihazırda oldukça hasarlıydı. 

Depremden hemen sonra Esed rejimi, Suriyeli depremzedeleri bombaladı.

Kaynak: Daily Ummah