30 bölümden oluşan "Gülümse General" dizinin yönetmenliğini Orwa Muhammed yaparken senaryosunu ise Samir Rıdvan kaleme aldı. Dizinin çekimleri Türkiye ve Lübnan'da gerçekleştirildi. Prodüksiyon ise İspanya merkezli yapım şirketi Metaphora Company'e ait.

Bisikletle hac yoluna düşen Fransız Türkiye'de Bisikletle hac yoluna düşen Fransız Türkiye'de

Suriye televizyonunda gösterime giren dizi sadece Esed muhaliflerini değil aynı zamanda rejim destekçilerinin de ilgisini çekti. 

Dizinin hikayesi, kurgusal bir ülkede gücün dizginlerini ele geçirmeyi başaran zalim bir yönetici ailenin etrafında dönüyor.

Dizideki olayların kurgu olduğunu ve gerçekle hiçbir ilgisi olmadığı belirtilse de bazı eleştirmenler Maksim Halil'in  canlandırdığı "General" karakterinin merhum Suriye Devlet Başkanı Hafız Esed'e ait olduğunu söylüyor.  Dizinin seksenli yıllarda Hafız Esed kardeşi Rıfat Esed'in Suriye'de iktidar mücadelesini konu aldığını ifade ediyor.  Diğer yandan ise "General" karakterinin Suriye rejimi başkanı Beşar Esed'e ait olduğunu savunuyor.

Eleştirmenler tarafından cüretkar olarak nitelendirilen dizi, rejim tarafından henüz bir sansürle karşılaşmadı. 

Romancı ve tarihsel drama yazarı İbrahim Koki dizi ile ilgili olarak şunları söylüyor: 

"Dizi, Suriye rejimine neredeyse doğrudan muhalefetlik içeriyor ve Esed ailesinin hikayesini generalin kişiliği aracılığıyla simüle etmeye çalışıyor. Dizi, Suriye'deki durumu muhalefetin bakış açısıyla ele alan az sayıdaki eserden biri ve bu yöndeki ilk dramatik çalışma."

Kaynak: Ortadoğu Haber