Birleşik Arap Emirlikleri astronotu Sultan el-Neyadi, kutsal Ramazan ayı boyunca yörüngedeyken şafaktan gün batımına kadar oruç tutabilmenin yollarını düşünüyor.

Uzayın Sultanı lakaplı 41 yaşındaki astronot, 26 Şubat'ta SpaceX Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) doğru yola çıkacak.

Mart ve Nisan ayları arasındaki altı aylık yolculuğuna denk gelecek olan Ramazan ayı, Neyadi için farklı bir imtihan olacak.

Dubai'de gazetecilere verdiği demeçte, "ISS hızlı hareket ediyor... yani Dünya'nın etrafında 90 dakikada dönüyor" dedi. "Günde ortalama 16 kez gün doğumu ve gün batımı oluyor... Peki siz ruca ne zaman başlıyorsunuz ve ve ne zaman orucunuzu bozuyorsunuz?"

Neyadi, ISS'de kullanılan GMT saatine bağlı kalmayı planlıyor.

Neyadi, "Oruç tutmak niyetiyle Ramazan ayına hazırlanacağım” dedi.

İslam kanunları, uzun mesafeli yolculuklarda olanların veya rahatsız olanların oruç tutmamalarına izin vermektedir. 

BAE ordusunda 20 yıl görev yapan Neyadi, Hazzaa al-Mansuri'nin 2019'daki sekiz günlük görevinden sonra Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) uzaya giden ikinci astronot oldu.

İngiltere'de elektronik ve iletişim mühendisliği okudu ve ardından Avustralya'daki Griffith Üniversitesi'nde veri sızıntısı önleme teknolojisi alanında doktorasını tamamladı.

BAE devlet başkanı Esed ile görüştü BAE devlet başkanı Esed ile görüştü

Astronot, "altı ay uzun bir süre gibi görünebilir, ancak program dolu olduğu için umurumda değil" dedi.

BAE, uzay araştırmaları dünyasına yeni gelen bir ülke ama hızla damgasını vuruyor.

Mart 2021'de Mars'a insansız bir uzay aracı gönderdi ve geçen yıl Ay'a bir gezici gönderdi.

Göreve başladığı için "mutlu" olduğunu söyleyen Neyadi, "ailemin fotoğraflarını, belki çocuklarıma ait oyuncakları yanıma alacağım," dedi.

Kaynak: Daily Ummah