İsrail Geçen Yıl 53'ü Çocuk 224 Cana Kıydı İsrail Geçen Yıl 53'ü Çocuk 224 Cana Kıydı

İsrail'deki Yüksek Arap İzleme Komitesi, saldırıyla ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu, aşırı sağcı İsrail hükümetinin yaydığı gözdağı verme amaçlı siyasi havadan destek bulan suçlular tarafından gerçekleştirilmiş ırkçı bir terör saldırısıdır.”

El-Lecun, 1948'de Filistinliler için Nekbe (Büyük Felaket) gününde vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen katliamın ardından, halkı yerinden edilen El-Müselles bölgesinin kuzeyindeki Filistin köylerinden biri. Nüfusunun büyük bir kısmı o dönemde Ürdün'e bağlı Ummu'l-Fahm şehrine taşındı. 1949'dan sonra Rodos Anlaşmaları uyarınca, Ummu'l-Fahm ve tüm sakinleri İsrail'in bir parçası oldu ve bölgede askeri yönetim uygulandı. Sakinlerinin dönmesi veya evlerini yenilemesi yasaklanan El-Lecun’da geriye sadece mezarlık ve birkaç harabe haldeki yapı kaldı.

El-Lecun halkı, Ummu’l-Fahm ve El-Lecun Şehitlerini Anma Komitesi'nin girişimiyle  Filistin Şehitleri Günü'nde, söz konusu mezarlıkta yatan şehitlerin mezarlarına isimlerin ve Filistin bayrağının yeniden çizilmesi de dahil olmak üzere büyük çaplı restorasyon çalışmaları yürüttü. Bunun ardından mezarlık iki kez saldırıya uğradı ve anıtlar ile mezar taşları çalındı. İlk saldırı geçtiğimiz ağustos ayında gerçekleşti. Çalınanların yerine yenileri yapıldığında ise saldırganlar ikinci tahribatta bulundu.

Ummu’l-Fahm Belediyesi cumartesi günü, Belediye Başkanı ve yetkililerinin yanı sıra Şehitleri Anma Komitesi, Ummu’l-Fahm Halk Komitesi, El-Lecun Miras Komitesi, Filistin Tarih Grubu ve Er-Ruha Topraklarını Savunma Komitesi temsilcilerinin katılımıyla bu mezarlığa yapılan saldırıların tekrarını görüşmek üzere acil bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya katılanlar bu saldırılara karşı olduklarını ifade ederek bunları Filistinli Müslümanlar ve Hristiyanlar için kutsal olan yerlere, bir kısmı hükümet yetkililerinin eliyle, bir kısmı da Yahudi yerleşimcilerin aşırılık yanlısı ırkçıları tarafından yapılan saldırıların bir uzantısı olarak değerlendirdiler. Filistin Toprakları Otoritesi yetkilileriyle iletişim kurmak ve konuyu takip etmek için Ummu’l-Fahm’da belediye ve sivil oluşumları temsil eden bir komite kurmak, gerekli kararları almak ve adımları atmak için harekete geçildi. İlgili bölgesel komiteler ile iletişim kurmak, olayın boyutlarını ve yasal adımları takip etmek için bir komite oluşturmak, Eğitim ve Öğretim Birimi aracılığıyla Lecun ve Ummu’l-Fahm toprakları ile ilgili habeleri ve bilgileri okullara ve öğrencilere dağıtmak ve bu topraklarla kurulan bağı derinleştirmek gibi çeşitli adımlar atma konusunda uzlaşı sağlandı.

Doğu Kudüs'teki Ermeni Patrikhanesi geçen cuma günü, Fanatik Yahudilerin Patrikhane'nin duvarına ‘Ermeniler, Hristiyanlar, Araplar ve Yahudi olmayanlara ölüm ve intikam’ şeklinde İbranice nefret sloganları yazdıklarını duyurmuştu. Patrikhane, ‘bu saldırının ilk olmadığını’ belirtmişti. Nitekim bu ayın başında, yerleşimciler Doğu Kudüs'teki Protestan Mezarlığı’na saldırmıştı. Filistin'deki en önemli tarihi simgelerden biri olarak kabul edilen mezarlıkta, son 300 yılda ülkede yaşamını yitiren siyasi, sosyal ve dini açıdan önemli birçok ismin kabri bulunuyor.

Şark'ul Avsat