İİT: Su güvenliğini garanti altına alan yasalar çıkarılmalı İİT: Su güvenliğini garanti altına alan yasalar çıkarılmalı

Resmi kaynaklara göre, heyet, ArakanMüslüman mültecilerle, Myanmar'daki Arakan Eyaletine geri gönderilme olasılıkları hakkında görüşmek üzere Bangladeş'in Cox's Bazar bölgesine ulaştı.

Mülteci Yardım ve Yurduna İade Komisyonu'ndan (RRRC) Mohammad Mizanur Rahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Myanmar tarafının, geri dönme potansiyeli olan ilk grup olarak listelenen 1100'den fazla Arakanlıdan 429'unun geçmişini kontrol edemediğini ve bu nedenle onlarla şahsen görüşmek istediğini söyledi.

Rahman, "Heyet daha çok Myanmar'ın geçmişini kontrol edemediği Arakanlılarla görüşecek. Bu ziyaret, iki ülkenin Arakanlıların ülkelerine geri gönderilmesine yönelik ortak hamlenin bir parçası olarak gerçekleştiriliyor." dedi.

RRRC ofisinin, Arakanlılar ve Myanmar heyeti arasındaki görüşmeyi kolaylaştıracağı bildirildi.

- Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırılarıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM'ye göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti, "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.