Söz konusu tutuklananlar arasında, eski İçişleri Bakanı ve Nahda hareketi Başkan Yardımcısı Ali el-Ureyd de yer alıyor.

Söz konusu karar, Tunus Kartaca Uluslararası Havalimanı’ndaki Uçak Koruma Ekibi’nin eski Başkanı Abdulkerim Ubeydi ve En Nahda hareketinin liderlerinin emirlerine uyan paralel bir güvenlik aygıtı oluşturmakla suçlanan Kartaca Uluslararası Havalimanı eski Başkanı Fethi Baladi’nin yanı sıra İçişleri Bakanlığı’ndaki çok sayıda eski güvenlik yöneticisini içeriyor.

Bu davada yer alan suçlamalar karşısında güvenlik ve adli soruşturmalara, yasaklı Ensaru’ş Şeria örgütünün liderlerinden Seyfeddin er-Rayes de dahil edildi ve kendisi de bu davada tutuklananlar arasında yer alıyor.

Terörle Mücadele Şubesi’ndeki soruşturma hakimi, Eylül 2022’de, Tunuslu gençlerin ülke dışındaki gerilim ve terör yuvalarına gönderilmesiyle ilgili davada bazı sanıklar hakkında 6 ay hapis cezası vermişti.

Temmuz 2015’te çıkarılan Terörizm ve Kara Para Aklamayla Mücadele Kanunu’nun uygulanması kapsamında tutukluluk süreleri iki kez 4 ay daha uzatılmıştı.

Sudan'da 1200 çocuk yetersiz beslenme nedeniyle yaşamını yitirdi Sudan'da 1200 çocuk yetersiz beslenme nedeniyle yaşamını yitirdi

Adli ve güvenlik soruşturmaları, Nida Tunus Hareketi Partisi’nden eski milletvekili Fatıma el-Masdi’nin, binlerce Tunuslu genci, başta Suriye ve Libya olmak üzere Tunus dışındaki gerilim merkezlerine gönderme suçlamasıyla, birçok önde gelen siyasi ve güvenlik figürüne karşı yaptığı şikayet üzerine başlatılmıştı.

Bu şikayet üzerine, Nahda Hareketi’nin Başkan Yardımcısı Ali el-Ureyd, 19 Aralık 2022’de tutuklanmıştı. Ancak bu davada herhangi bir yargı kararı çıkmadı.

Nahda Hareketi’nin Yürütme Ofisi ve Şura Konseyi, Ureyd’in serbest bırakılmasını talep ederek, ‘İslamcıların Tunus siyaset sahnesindeki varlığına karşı olan bir siyasi parti tarafından’ yapılan bu şikayetin kötü niyetli olduğunu vurguladı.

Şark'ul Avsat