Sudan Dışişleri Bakanlığı: Darfur'daki HDK saldırılarında 4 binden fazla sivil öldü Sudan Dışişleri Bakanlığı: Darfur'daki HDK saldırılarında 4 binden fazla sivil öldü

Tutuklu olan Gannuşi’nin resmi sosyal medya hesabında yayımlanan mesajında, Filistin ile İsrail arasında devam eden çatışmaya ilişkin değerlendirmesine yer verildi.

Filistin’de yaşananların “tarihi bir mücadele” olduğunu dile getiren Gannuşi, “Halkların durumları ne olursan olsun, Filistin meselesinin ve Mescid-i Aksa’nın yanında yer almalıdır. Filistin sadece Filistinlilerin değil tüm ümmetin meselesidir. Filistin’in kurtuluşu için verilen bu tarihi mücadelede Filistin’in yanında yer alıyoruz.” ifadelerini kulandı.

Filistin ile İsrail çatışmasının başladığı 7 Ekim tarihinin bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Gannuşi, “Aksa Tufanı, tarihte bir fark yarattı, hiçbir şey 7 Ekim öncesinde olduğu gibi olmayacak. Filistin, Siyonist gücün ve onun ortaklarının efsanesini sona erdiren ve Müslümanların ve Filistin'in kurtuluş yolunu açan yeni bir tarihe girdi. Müslümanlar, Filistin davasında birleşmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Gannuşi mesajını Filistinli Müslümanlara şu şekilde dua ederek noktaladı:

“Allahım, sana yalvarıyorum, Kabe'yi fillerden koruduğun gibi Gazze’yi de onu yıkmak isteyen fillerden koru. Allahım, Kabe için küçük taşlarla zafer kazanan kuşları gönderdiğin gibi, Aksa Tufanı için de içlerinde ruh ve iman olan kuşlardan gönder.”

Bir toplantıdaki sözleri nedeniyle "halkı iç savaşa yönlendirmek" suçlamasıyla 17 Nisan'da evine baskın yapılarak gözaltına alınan Gannuşi, yaklaşık 7 aydır birçok davadan tutuklu olarak yargılanıyor.