New York Times'ta Thomas Friedman, Benyamin Netennyahu liderliğindeki aşırı sağcı hükümetin iktidara gelmesinin ardından civataları her yöne patlamak üzere olan bir buhar kazanına benzeten bir makele yayınladı. 

Friedman yazısında Filistinliler ve Yahudi yerleşimciler arasından meydana gelen olayların, Netenyahu'nun yargı reformu sonrası başlayan gösterilerin İsrail'in daha önce hiç görmediği türden olaylar olduğunu ve bunun yönetimin çöküşüne tehdit oluşturduğuna yer verdi. 

Yazar, Mossad'ın eski yöneticilerinden olan Danny Yatom'un Netenyahu'nun demokratik yargı reformunun eleştirmesinin ülkenin geldiği konumun ne derece endişe verici olduğuna işaret olduğuna vurgu yapıyor. Bununla birlikte yazar İsrail'İn kanal 13 televizyonundaki bir bilgiye de makalesinden yer veriyor.  Bu bilgide Netenyahu'nun yargı reformu değişimi konusunda ısrarlarına devam etmesi durumunda savaş pilotları ve özel kuvvetler de dahil olmak üzere hükümetten gelen emirlere itaat etmeyecekleri yer alıyor. 

Kıdemli Amerikalı gazeteci, bunun boş bir spekülasyon olmadığını, The Times of Israel'in bildirdiğine göre , geçtiğimiz birkaç gün içinde Askeri İstihbarat Özel Harekat Birimi'nden yaklaşık 250 subay, hükümetin otokratik yargı revizyonuna devam etmesi durumunda "göreve çağrılmalara karşı geleceklerini" belirten bir açık mektup imzaladı. Bu imzalara ayrıca; pilotlar, tankçılar, denizaltılar, denizciler ve diğer özel kuvvetler gruplarının da eklendiği belirtildi. 

İsrail'de hükümete karşı protestolar devam ediyor İsrail'de hükümete karşı protestolar devam ediyor

Yazar, Netanyahu'nun çok büyük, çok önemli ve çok kişisel bir şey için her şeyi riske atacağını ve bu yargı reformu ile kendi işlediği; güveni kötüye kullanma, rüşvet ve dolandırıcılık suçlamalarını sona erdireceği düşüncesinde olduğunun altını çiziyor. 

Kaynak: Ortadoğu Haber