"Pakistan ve Türkiye, tek beden içinde atan iki kalp gibi" "Pakistan ve Türkiye, tek beden içinde atan iki kalp gibi"

İsrail'de iktidardaki sağcı kampta, yönetimin hükümet sisteminde köklü değişiklikler getirme ve yargıyı zayıflatma planında ısrarcı olan güçler ile planın toplumda çatlaklara neden olacağından korkan güçler arasındaki farklılaşma günden güne derinleşiyor. İki taraf arasında artan farklılıklar ışığında Knesset'teki (parlamento) Anayasa Komisyonu Başkanı Simha Rotman dün (Pazar) Başbakan Binyamin Netanyahu'ya hitap ederek söz konusu plandan geri adım atma niyetine karşı uyardı ve “Geri adım atmak hükümetin düşmesine ve güç kaybına yol açacaktır” dedi.

Planın uygulanması için yargı sürecini yöneten Rotman, “Yargı reformu planının kabulü, koalisyonun hayatta kalması için elzem ve hayati önem taşıyor” dedi. Rotman, verdiği bir röportajda, Netanyahu'nun yargıçların atanması konusunda uzlaşmaya varmaya istekli olduğu konusunda sorulan bir soruya yanıt olarak, “Halkın seçilmişleri yargıçları atamakla yükümlüdür. Ülkede radikal bir yargı reformu olmadan neredeyse hiçbir şey yapılamaz” ifadesini kullandı.

Rotman, röportajında Netanyahu'nun Kabine oturumunun başında yaptığı ve hükümet ile muhalefet arasındaki plana ilişkin diyaloğa övgüde bulunduğu açıklamaları hakkında yorumda bulundu. Netanyahu, söz konusu açıklamalarında “İsrail toplumunun kutsalları etrafında birleştiğini” ve “yargı reformu planında hükümet ile muhalefet arasında uzlaşmaya varma olasılığına ikna olduğunu” söyledi.

Netanyahu, planın İsrail toplumunda yarattığı çatlakları görmezden geldiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz hafta İsrail'in yürüttüğü savaşlarda ölen askerleri anmak için düzenlenen Anma Günü ve Bağımsızlık Günü'nde İsrail halkının hepimizin ortak ulusal sembolleri olan kutsalları etrafında birleştiğini gördük. Tüm İsrail vatandaşları için değerli ve önemli olan tek bir devletimiz var. Yargı reformu konusunda aramızda radikal bir tartışma olduğu doğru ama biz bu tartışmayı diyalog yoluyla çözmeye çalışıyoruz. Her iki tarafta da iyi niyetle fikir birliğine varmanın mümkün olduğuna inanıyorum ve bunu tamamen destekliyorum.”

Netanyahu, birliğin tezahür ettiği konuları da şöyle sıraladı:

“Güvenliği her zaman sağlıyoruz. İran'ın etrafımızı boğucu bir terör çemberiyle kuşatmasına izin vermeyeceğiz. Bu konuda gece gündüz demeden her zaman çalışıyoruz. İran'ın saldırganlığına ve onun terörist silahlarına karşı hem saldırıda hem de savunmada çalışmaya devam edeceğiz. İç cephede bir ‘Ulusal Muhafız’ birimi kuracağız. Bu bir devrimdir. Ayrıca milyarlarca şekellik bir bütçeyi onaylayarak, Arap toplumundakiler de dahil olmak üzere tüm İsrail vatandaşlarının kişisel güvenliğini yeniden sağlamak için binlerce polis personeli alacağız. Hükümet her alanda ilerlemeye devam ediyor. Yarın Knesset'in yaz oturumunu açacağız. Devlet bütçesini hükümette onayladıktan sonra Knesset'te de bütçeyi ve Düzenleme Yasası'nı onaylayacağız. Her ikisi de ekonomik istikrarı getirecek ve ekonomik imkanları yeni başarılara doğru yöneltecektir.”

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre bu söylem, Netanyahu'nun yargılandığı ve müdafa ile iddia makamı arasında müzakerelerin sürdüğü yolsuzluk davalarında yargının hapis cezasını düşürmesi karşılığında darbe planından vazgeçeceği bir anlaşmaya varmak için yargıyla uzlaşmaya yönelik adımlar atmaya başlamasından korkan müttefiklerini endişelendiriyor. Bu nedenle Netanyahu’nun müttefikleri ve destekleyicileri 200 bin kişinin katılımıyla ‘plana destek için bir milyon gösteri’ adını verdikleri dev bir gösteri düzenlediler.

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin (Likud Partisi), Yüksek Mahkeme'yi “Filistinli teröristleri desteklemekle” suçladı. Siyasi kaynaklara göre Netanyahu ile ‘yargıya ve çözüme karşı aşırılık yanlısı bir çizgi izleyen’ Levin arasında gerilim sürüyor. Likud Partisi'ndeki liderlerin Levin'in ‘Likud'a büyük zarar verdiğini’ ve aşırılık yanlısı açıklamalarıyla ‘Netanyahu'nun halefinin parti ve hükümet başkanlığına geçmesinin yolunu açtığını’ söyledikleri aktarıldı.

Likud liderleri “Levin intihara meyilli bir şekilde yargı reformuna öncülük ediyor. Şayet böyle devam ederse anketlerin gösterdiği gibi, daha uzun yıllar güç kaybedeceğiz” açıklamasında bulundular. Netanyahu'dan sonra Likud Partisi Genel Başkanlığı için rekabet etmeye can atan Savunma Bakanı Yaov Gallant, Ekonomi Bakanı Nir Barakat, Enerji Bakanı Yisrael Katz ve Dışişleri Bakanı Eli Cohen gibi Likud liderleri, Levin'e karşı harekete geçmek için seferber oldular ve “Sonuçta bu bir yargı reformu değil, Levin'in Likud Genel Başkanlığına giden yolu” ifadelerini kullandılar. Likud'dan Knesset Ekonomi Komisyonu Başkanı David Bitan, Cumartesi akşamı Kanal 12'ye yaptığı açıklamalarda “Levin Likud'a zarar veriyor ve partiden derhal ihraç edilmesi gerekiyor” dedi.

Hükümetin planına karşı çıkan İsrailliler, 17 hafta boyunca aralıksız olarak kitlesel gösteriler düzenlediler. Bu cumartesi günü gerçekleştirilen gösterilere İsrail genelinde 150 farklı noktada 430 bin gösterici katıldı. Protestocular, hükümetin planına bağlı kalması nedeniyle önümüzdeki perşembe günü ana yolları kapatarak İsrail'deki gündelik hayatı aksatma kararı aldılar.