Suriyeli dünyaca ünlü yüzücünün Atina tarafından insan kaçakçılığıyla suçlanıyor. Ödüllü yüzücünün yanı sıra diğer insani yardım gönüllüleri de yargılanacak.

Netflix filmi "Yüzücüler"e ilham kaynağı olan yüzücü ve önde gelen insan hakları savunucusu Sara Mardini, Suriyelilerin komşu ülkelere ve Avrupa'ya göçü sırasında kız kardeşi Yüsra Mardini ile birlikte savaşın yıktığı Suriye'den kaçtı.

Bangladeş Polisi Arakanlı Müslümanları İstismar Ediyor Bangladeş Polisi Arakanlı Müslümanları İstismar Ediyor

Zorlu geçen yolculukları sırasında iki kız kardeş, mültecileri Yunanistan'a taşıyan ve batmak üzere olan bir şişme bottan atladıktan sonra canlarını kurtarmak için saatlerce yüzdü.

Yüsra, 2016'da Brezilya'nın Rio de Janeiro'daki ve 2021'de Japonya'nın Tokyo'daki Olimpiyat Oyunlarında mülteci yüzme takımında yarışmıştı. Sara, yirmi dört yardım çalışanı ve gönüllüden biri olarak Yunan makamları tarafından yargılanmayı bekliyor.

Sara ve diğer gönüllüler ilk olarak 2018'de insan kaçakçılığı suçlamalarının  yanı sıra casusluk, devlet iletişimlerine yasa dışı erişim, kara para aklama ve suç faaliyetlerine yardım etme gibi bir dizi başka suçlamayla birkaç ay boyunca gözaltında tutulmuştu.

2018'de Yunan polisi, gönüllüleri Türkiye kıyılarından Yunanistan'ın Midilli ve Sisam adalarına mülteci akışları hakkında bilgi toplamakla ve organize insan ticareti gruplarına doğrudan yardım sağlamakla suçlamıştı.

Gönüllüler bu suçlamaları reddediyor ve yalnızca hayatları tehlikede olan insanlara yardım etmeye çalıştıklarında ısrar ediyorlar. Dava, Salı günü başladı ancak yarına ertelendi. Avrupa Parlamentosu'nun bir raporunda söz konusu dosya "dayanışmanın suç sayıldığı en büyük dava" olarak adlandırılıyor.

2018'de tutuklanmasının ardından Midilli'de üç aydan fazla hapiste kalan Sean Binder adlı İrlandalı bir gönüllü, Salı günü mahkeme dışında gazetecilere "Bugün yargılanan insan hakları. Temel sorun bu" açıklamasını yaptı.

Kaynak: Daily Ummah