Nijerya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Francisca Omayuli, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin İran ile İsrail arasındaki gerilimden derin endişe duyduğunu bildirdi.

Omayuli, hükümetin İran ve İsrail'e itidal çağrısında bulunduğunu kaydederek, "Bu kritik dönemde iki ülke, küresel barış ve güvenliğin ilerletilmesi için çatışmaların barışçıl yollarla çözümüne yönelik evrensel taahhüt üzerine düşünmeli." ifadesini kullandı.

İran-İsrail gerilimi

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general toplam 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail de İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

Nijerya'da terör örgütlerinin saldırılarından kaçan yüz binlerce kişi 9 yıl aradan sonra evlerine dönüyor Nijerya'da terör örgütlerinin saldırılarından kaçan yüz binlerce kişi 9 yıl aradan sonra evlerine dönüyor

İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

Editör: Daily Ummah