Eide, işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimcilerin uyguladığı şiddete ilişkin açıklama yaptı.

Batı Şeria'da Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerine yeniden başlamasından endişe duyduğunu vurgulayan Eide, "Siviller öldürüldü, evler ve özel mülkler tahrip edildi, bütün toplum yerlerinden edildi." ifadesini kullandı.

Eide, "Onlarca yıldır yapılanların cezasız bırakılması ve hesap sorulmaması nedeniyle yerleşimci şiddetinin artmasına izin verildi." değerlendirmesini yaptı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları Paris'te protesto edildi İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları Paris'te protesto edildi

Eide, Batı Şeria’da artan şiddetin bölgede barış ve istikrar için ciddi tehdit oluşturduğunu, Filistin devletinin kurulmasını ve çok ihtiyaç duyulan iki devletli çözümün sağlanmasını engellediğini kaydetti.

İsrail'in uluslararası hukuka göre, Filistinli sivil nüfusu korumakla yükümlü olduğunun altını çizen Eide, İsrail'in işgal altındaki topraklarda yerleşim birimleri inşa etme politikasının uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve buna son verilmesi gerektiğini anlattı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış görülüyor.