Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 50 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Birçok binanın yıkımıyla sonuçlanan depremler sağlam bina inşa etmenin önemini ortaya çıkardı.

Sosyal Doku Vakfı'nın kurucusu Nureddin Yıldız "Deprem ve Dinimiz" adında yayınladığı video serisinde bina inşa etmeye Müslümanca bir bakış atıyor.

Yıldız, bir Müslüman için namaz kılmanın önemine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: "Bir müslümanın namaz kılarkenki sorumluluğu ne ise, mühendis olduğunda bina yaparkenki sorumluluğu da odur."

Yıldız konuşmasında bir hadisi alıntılayarak "Allah, kullarının yaptığı herhangi bir işi en iyi şekilde yapmasını istemektedir," dedi.

"Teknoloji Allah'ın emridir"

Nureddin Yıldız, "dünyayı en huzurlu şekilde yaşanılabilir kıvama getirmek Müslümanın görevidir," diyerek teknolojiden en iyi şekilde faydalanılması gerektiğinin altını çizdi. 

Depremzede 2 bebek, DNA testiyle ailelerine kavuşturuldu Depremzede 2 bebek, DNA testiyle ailelerine kavuşturuldu

İslam dünyasında teknoloji kullanımının "gavur işi" denilerek reddedilmesinin Müslümanlara zarar verdiğini belirten Yıldız siyasi liderlere, STK'lara ve fikir önderlerine seslendi. 

"Bir müslümanın namaz kılarkenki sorumluluğu ne ise, mühendis olduğunda bina yaparkenki sorumluluğu da odur"

Yıldız, bir Müslüman binası inşa etmenin girişine Maşallah yazarak olamayacağını, bir binanın Müslüman kalitesinde inşa edilmesinin doğru olacağını belirtti.

İnşaat sektöründeki diğer iş kollarına da seslenen Yıldız, "Binayı denetlemeye gelenin attığı imza da kıyamet günü sorulacak. Oraya tuğla koyan ustanın koyduğu tuğla da sorulacak. Mühendis de, mimar da, kalfa da herkes hesap verecek. Bu dosyalar bu dünyada kapanabilir ama Allah'ın açtığı dosyaları kim kapatabilecek?" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Daily Ummah