Pakistan basınındaki haberlere göre, Kanada'nın BM Daimi Temsilcisi Bob Rae, BM Genel Kurulunun Özel Acil Filistin oturumunda Gazze'de "acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunarak çatışmaların durdurulmasının" istendiği karar tasarısının değiştirilmesine yönelik önerge sundu.

Pakistan'da bombalı saldırı: 6 sivil yaralandı Pakistan'da bombalı saldırı: 6 sivil yaralandı

Rae, değişiklik önergesinde "7 Ekim'de başlayan Hamas'ın terör saldırılarının ve rehin alma eylemlerinin kesin bir dille reddedilmesini ve bunların kınanmasını" içeren ifadeler kullanılmasını istedi.

Pakistan'ın BM Daimi Temsilcisi Akram, Rae'nin değişiklik önergesine tepki göstererek, "Kanadalı dostumun Hamas örgütünün adını vermekte ısrar ettiğinde, Kanada'nın çok iyi bildiği duyarlılık, denge ve adalete ihtiyaç duymaması şaşırtıcı." ifadelerini kullandı.

Rae'nin 7 binin üzerinde Filistinliyi öldüren ve 17 binden fazlasını yaralayan İsrail'i suçlama ihtiyacı hissetmediğini belirten Akram, "(Rae) Sadece Hamas'ı (suçluyor). Bu denge mi?" dedi.

Akram, bir tarafı suçlayıp diğer tarafı suçlamamanın hakkaniyete ve adalete sığmadığını vurguladı.

"Eğer bunu (çatışmayı) kimin başlattığı konusuna geri dönecek olursanız, bunu kimin başlattığını hepimiz biliyoruz. 50 yıllık İsrail işgali ve Filistinlilerin cezasız bir şekilde öldürülmesi ve katledilmesi bunu başlattı." diye konuşan Akram, insanların köşeye sıkıştırıldığında cevap vereceğinin altını çizdi.

Akram, "BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de söylediği buydu. (Hamas'ın saldırısı) Bu durduk yere gerçekleşmedi." dedi.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan'ın Guterres'e hakaret ettiğini ve onun istifasını istediğini anımsatan Akram, "(İsrail) Gerçekle yüzleşemiyorlar, adaletle yüzleşemiyorlar, suçun İsraillilerden kaynaklandığı gerçeğiyle yüzleşemiyorlar." dedi.

Bu meseledeki ilk günahın İsrail'in Filistin'i işgal etmesi olduğunu dile getiren Akram, "Bu 7 Ekim'de olan bir şey değil. (7 Ekim'de Hamas'ın saldırısı) Bu yalnızca görünürdeki sebeptir, fakat asıl sebep Filistin'in işgalidir." dedi.