Pakistan Dışişleri Bakanı Bilawal Bhutto Zardari, Afganistan'daki İslam Emirliği yönetiminin uluslararası toplumda tanınma meselesini ele aldı.

Pakistan, uluslararası toplum ortak bir karar almadığı müddetçe Afganistan'daki İslam Emirliği yönetimini resmi olarak tanımayacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Bilawal Bhutto Zardari Pakistan'ın başkenti İslamabad'da cuma günü gazatecilere konuştu.

Zardari, Taliban'ın resmi olarak tanınması meselesi konusunda söz konusu sürecin uluslararası toplumla sürdürmeyi tercih edeceğini söyledi.

"Taliban'ın küresel terörizme karşı mücadelede ve kadınların erişim hakkı dahil tüm Afganların insan haklarına saygı duyma konusunda taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini" söyleyen Pakistan Dışişleri Bakanı Zardari, "dünyanın Taliban'a karşı sabrının tükenmekte olduğunu" vurguladı.

Ancak Zardari bahsettiği "tüm zorluklara rağmen Taliban ile iletişimi sürdürme hususunda ısrarcı olduklarını" kaydetti.

Zardari ayrıca, "küresel terörizmin Pakistan ve dünya ülkelerine yönelik tehditlerini engellemede Taliban'ın fiiliyatta aşama kaydetmesine dair uluslararası toplumun çağrılarına" arka çıktığını ifade etti.

İslam Emirliği yönetimi daha önce, herhangi bir silahlı grubun başka ülkelere karşı Afganistan topraklarını kullanmasına izin vermeyeceğini belirtimişti.

Mekke, Kabe’nin Üzerinde ‘Büyüyen Ay’a Tanık Olacak Mekke, Kabe’nin Üzerinde ‘Büyüyen Ay’a Tanık Olacak

Kaynak: Mepa News