Afgan Taliban'ından ayrı olan ancak ortak bir katı ideolojiyi paylaşan Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), bu haftanın başlarında İslamabad ile üzerinde anlaşmaya varılan aylarca süren sallantılı bir ateşkesi sona erdirdi ve savaşçılarına ülke çapında saldırılara devam etme emri verdi.

Üst düzey polis yetkilisi Azhar Mehesar, AFP'ye Çarşamba günkü patlamanın Kuetta şehrinde çocuk felci aşılayıcılarına eşlik etmeye hazırlanan bir güvenlik gücünü hedef aldığını ve öldürülenler arasında "bir polis, bir kadın ve bir çocuk" olduğunu söyledi.

TTP yaptığı açıklamada, "kutsal bir savaşçının" ateşkes sırasında kurucu üye Ömer Halit Horasani'nin öldürülmesinin intikamını almak için bir gümrük karakolunun yakınında bomba yüklü bir aracı patlattığını söyledi.

Açıklamada, "İntikam operasyonlarımız devam edecek" ifadelerine yer verildi.

Pakistan ordusu , 2014'ten sonra TTP militanlarının ordu personelinin çocuklarının kaldığı bir okula baskın düzenleyip çoğu öğrenci olan yaklaşık 150 kişiyi öldürmesinden sonra ağır bir darbe vurmuştu.

İslamabad, Kabil'deki Taliban'ın şimdi TTP'ye sınır ötesi saldırılar düzenlemesi için bir dayanak noktası verdiğini iddia ediyor.

Bu saldırıların çoğu, Afganistan'a komşu olan batıdaki Hayber Pakhtunkhwa ve Belucistan eyaletlerine odaklandı.

2014 okul saldırısı Pakistan'ı derinden sarstı ve o zamandan beri TTP yalnızca devlet güvenlik güçlerini hedef alacağına söz verdi.
    

Kaynak: Ortadoğu Haber