Ulusal basındaki haberlere göre, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Açık Katılımlı İcra Komitesi Toplantısı'nda konuşan Jilani, İsrail'in insan hakları ihlallerini kınadı.

Jilani, İsrail’in savaş suçu anlamına gelen ayrım gözetmeden ve orantısız güç kullanması dolayısıyla sorumlu tutulması için uluslararası topluma seslenerek iki devletli çözüm temelinde BM ve İİT kararlarıyla uyumlu Filistin devletinin güvence altına alınması için "kapsayıcı ve şeffaf" barış süreci çağrısında bulundu.

Pakistan: İsrail kasıtlı olarak Gazze'yi Filistinliler için yaşanmaz hale getiriyor Pakistan: İsrail kasıtlı olarak Gazze'yi Filistinliler için yaşanmaz hale getiriyor

İsrail’in Filistinlilere karşı yürüttüğü "terör kampanyasına bir an önce son vermesi" gerektiğini vurgulayan Jilani, ateşkesin sağlanması, Gazze'ye yönelik kuşatmanın kaldırılması ve Filistinlilerin evlerinden zorla tahliye edilmesinin durdurulmasını talep etti.

Jilani, Gazze halkına güvenli ve sınırsız insani yardımın sağlanmasının önemli olduğunun altını çizerek devam eden çatışmanın arkasındaki sebebin iki devletli çözümün uygulanmaması olduğunu söyledi.