Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında “Fransa’nın IFRI’nın kapısına mühür vurulmasını kınadığı” belirtilerek,“İran’ın Ocak 2023’te IFRI’yı kapatma yönündeki tek taraflı kararına tamamen uyuyorduk” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyleydi:

“Kapıların mühürlenmesi, Fransa’nın, nesiller boyu Fransız ve İranlı araştırmacılar tarafından bir asırdan fazla süredir toplanan son derece değerli eserler koleksiyonuna erişimden mahrum kalması anlamına geliyor. Bu eserlerin yaşı ve değeri göz önüne alındığında, bu eylem bilimsel araştırmalarda geri dönüşü olmayan hasar ve kayıplara yol açabilir.”

Tahran, geçtiğimiz ocak ayında Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun, Dini Lider Ali Hamaney’e hakaret ettiği düşünülen karikatürleri yayınlamasının ardından IFRI’yı kapatmıştı.

Mühürler ise ağustos ayının ortasında vurulmuştu.

Paris, ocak ayında Fransa’daki basın özgürlüğünü hatırlatarak, enstitünün kapatılmasını kınamıştı.

Bakanlık IFRI’yı “İran’daki Fransız Arkeoloji Misyonu (kuruluşu 1897) ile (Fransız filozof ve oryantalist) Henry Corbin’in 1947’de kurduğu Tahran’daki Fransız Arkeoloji Enstitüsü’nün 1983’te birleşmesinden doğan bir kültür ve paylaşım merkezi” olarak tanımladı.

İsrail güçleri, Gazze sınırında düzenlenen gösterilere müdahale etti İsrail güçleri, Gazze sınırında düzenlenen gösterilere müdahale etti

Bakanlık dün Tahran’ı “bu karardan geri dönmeye” çağırırken, “Fransa ile İran arasındaki bilimsel ve entelektüel iş birliğinin en eski sembollerinden birine zarar vermenin, İranlı yetkililerin gerilimi tırmandırma arzusunu kanıtladığını” vurguladı.

Şark'ul Avsat