Putin ile Dodik, başkent Moskova'da Kremlin Sarayı'nda bir araya geldi.

Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Putin, Rusya ve Sırp Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirterek, "Geçen yıl, ikili ticaret yüzde 57 arttı. Elbette bu gelişimin sürdürülmesi gerekiyor." dedi.

Putin, Ukrayna'daki duruma değinerek, "Ukrayna'daki olaylarla ilgili tarafsız tutumunuz için minnettarız. Böyle bir pozisyon olumlu çözüme yol açabilir. Her halükarda itidalli yaklaşım için minnettarız." ifadelerini kullandı.

- "Batı, Rusya'yı savaşı büyütmek için kullanmaya çalışıyor"

Bosnalı Sırp lider Dodik de Ukrayna'daki savaşla ilgili "Sadece bir tarafı suçlamaya ve sorumlu tutmaya çalışan siyasetçiler var. Biz ise güvenlik çerçevesini oluşturmak için mücadele eden ve güvenlik garantisini sağlamaya çalışan Rusya Federasyonu'nun özel askeri operasyonu başlatmak zorunda kaldığını düşünüyoruz. Bu operasyonun bir an önce bitmesini istiyorum. Elbette barışın sağlanmasını istiyoruz." diye konuştu.

Sırp Cumhuriyeti'nin bu nedenle baskıya maruz kaldığını belirten Dodik, şunları söyledi:

"Rusya Federasyonu'na yönelik yaptırım uygulama konusunda karar vermem talep edildi. Bu, ileride Batılı ortakların, yaptırım ve projelerin durdurulması baskısına maruz kalacağımız anlamına geliyor. Projeler durduruldu ancak biz yaratılan bu histerinin bir parçası olmamaya ve sorunun Rusya Federasyonu ve Ukrayna seviyesinde çözülmesi şansına bağlı kalmaya karar verdik. Bunun Ukrayna ile Rusya arasında bir savaş olmadığını, Batı ile çatışma olduğunu anlıyoruz. Batı, Rusya'yı savaşı büyütmek için kullanmaya çalışıyor."

Sırp Cumhuriyeti'nin barışçıl ve istikrarlı olduğunu ancak (Bosna Hersek’teki 1992-1995’teki savaşı sona erdiren) Dayton Barış Anlaşması'nı bozmaya zorlandığını dile getiren Dodik, Rusya'nın söz konusu anlaşmanın garantörü olduğunu belirtti.

Dodik, şunları kaydetti:

"Dayton Anlaşması'nın garanti ettiği 100'den fazla yetkinin Sırp Cumhuriyeti'nden alındığını tespit ettik. Tüm bunlar son 20 yılda oldu. Bu yıllarda uluslararası hukuku ihlal eden kurallar empoze edildi. Dayton'un neredeyse bir istikrar kaynağı olmadığı durumuna geldik. Öncelikle Batı, ABD ve Brüksel'in çıkarına olan kararların empoze edilmesi yönünde eğilimin olduğunu görüyoruz. Her halükarda bu tür kararlara karşıyız ve Dayton'a bağlıyız."

Tüm bunların durumu kötüleştirdiğini belirten Dodik, Dayton Barış Anlaşması'nın uygulanması için mücadele edeceklerini vurguladı.

ABD'den tepki

ABD'nin Saraybosna Büyükelçiliği, ülkedeki Dnevni Avaz gazetesine yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırp lider Dodik'in Putin ile görüşmesine tepki gösterdi.

Açıklamada, "RS sakinleri de dahil olmak üzere tüm Bosna Hersek vatandaşlarının istediği demokratik, müreffeh ve güvenli bir geleceğe giden yol Moskova'dan değil Brüksel'den geçiyor. Dodik'in bu yoldan çıkması zarar verici." ifadelerine yer verildi.

"Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş sürdürdüğü bir zamanda, hiçbir hükümetin Rusya ile işbirliğini genişletmemesi gerektiği" kaydedilen açıklamada, ayrıca, "Rusya uluslararası düzenin temel yasalarını hiçe sayarken, Dodik'in Putin ile görüşmesi RS'deki vatandaşların çıkarlarına hizmet etmiyor." ifadesine yer verildi.

"Rusya'ya karşı savaşları RS'nin savaşı değil"

Avrupa Müslüman Forumu'ndan Erdoğan'a destek Avrupa Müslüman Forumu'ndan Erdoğan'a destek

Dodik ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "ABD'nin Saraybosna Büyükelçiliği, RS'nin çıkarlarının ne olduğu belirleyecek taraf değil. (ABD'nin) Rusya'ya karşı savaşları, RS'nin savaşı değil ve olmayacak." ifadelerini kullandı.

Paylaşımda ayrıca, RS'nin izlemesini istedikleri yolun, seçmenler tarafından belirlendiği ve ABD'nin Saraybosna Büyükelçiliğinin bununla bir ilgisinin olmadığı yer aldı.​​​​​​​​​​​​​​