Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İsrail'e ret Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İsrail'e ret

Tahran’ın Şam’a sağladığı, savaşın gidişatını rejim lehine değiştirmeye yardımcı olan büyük ekonomik, siyasi ve askeri desteğe rağmen, Reisi’nin Şam ziyareti, 12 yıl aradan sonra Esed ile görüşmek üzere Şam’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren ilk İran cumhurbaşkanı oldu.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, Reisi, Esed ile görüşmesinde, Tahran’ın müttefikine birçok düzeyde büyük destek sağladığı 12 yıllık kanlı çatışmada, Suriye’nin ‘tehditlere ve yaptırımlara rağmen zafere’ ulaştığını söyledi.

Reisi söz konusu görüşmede, “Suriye hükümeti ve halkı büyük zorluklar yaşadı. Bugün artık tüm bu sorunları aştığınızı ve size yönelik tehdit ve yaptırımlara rağmen galip geldiğinizi söyleyebiliriz” dedi.

Esed ise, Suriye-İran ilişkilerinin, Ortadoğu’yu vuran şiddetli siyasi ve güvenlik fırtınalarına rağmen, zor dönemlerde istikrarlı ve sürekli bir ilişki olduğunu söyledi.

Şam, Reisi’nin ziyareti nedeniyle katı önlemler alınmasına ve güvenlik güçlerinin yoğun bir şekilde konuşlandırılmasına tanık oldu.

Havaalanı yolundaki aydınlatma direklerine İran bayrakları asıldı. İran ve Suriye cumhurbaşkanlarının fotoğraflarının yer aldığı afişlerde ise Arapça ve Farsça ‘Hoş geldiniz’ yazıldığı görüldü.

Birkaç gün önce, çatışmanın ilk yıllarından bu yana İran’ın Şam Büyükelçiliği etrafında bulunan devasa demir ve beton bariyerler kaldırıldı.

Reisi, siyasi görüşmeler ve çeşitli alanlarda anlaşmaların imzalanmasının ardından Şam’ın banliyölerindeki dini türbeleri ziyaret etmeyi planlıyor.

Suriye’de çatışma, 2019’dan bu yana nispeten sakinleşti, ancak savaş fiilen sona ermedi.

Rejim güçleri, şu anda çatışmanın başında kaybettikleri bölgelerin çoğunu kontrol ediyor.

Yeniden yapılanma aşaması için fon bulmak, savaşın altyapıyı, fabrikaları ve üretimi tahrip etmesinden sonra Şam için bir öncelik haline geldi.

Tahran, çatışmanın ilk yıllarından bu yana muhaliflere karşı savaşta rejim ordusunu desteklemek için askeri danışmanlar gönderdi.

Yerel medya, ziyaret kapsamında özellikle enerji ve elektrik alanlarında işbirliğini içeren çok sayıda anlaşma ve mutabakat zaptı imzalayacağını bildirdi.

Çatışmanın ilk yılından bu yana Tahran, Suriye'nin özellikle petrol ihtiyacını karşılamak için bir kredi limiti açtı. İki ülke son yıllarda çeşitli alanlarda anlaşmalar imzaladı.

Esed, geçtiğimiz yıllarda, ilki Şubat 2019 ve ikincisi Mayıs 2022’de olmak üzere Tahran’ı iki kez ziyaret etti.

İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yarım milyondan fazla Suriyeliyi öldüren ve nüfusun yarısından fazlasının ülke içi ve dışında göç etmesine neden olan çatışmanın patlak vermesinden altı ay önce, 18 Eylül 2010’da Şam’ı ziyaret etti.