Yahudilerin dini yıl başı bayramı olarak bilinen "Roş Haşana"da fanatik Yahudi yerleşimciler diğer dini bayramlarda olduğu gibi Mescid-i Aksa'ya baskınlarını artıyor.

Mescid-i Aksa'ya baskınlar devam ediyor Mescid-i Aksa'ya baskınlar devam ediyor

Sabah saatlerinde Burak Duvar'ında toplanan fanatik Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa'nın batısında bulunan Mağaribe Kapısı'ndan girerek baskın yaptı.

İsrail polisi eşliğinde gerçekleştirilen baskınlar sırasında çıplak ayakla Mescid-i Aksa'nın avlusunda dolaşan yerleşimcilere ek olarak çeşitli dini ritüeller gerçekleştiren yerleşimciler de görüldü. Bugünkü baskınlarda baskınlara sıklıkla katılan ve yerleşimcileri bu yönde teşvik eden fanatik Yahudi Haham Eliyahu Weber da bulundu.

Baskın sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan yerleşimciler polis eşliğinde Kudüs Eski Şehir'in sokaklarında şarkı söylemeye devam etti.
Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'teki barış anlaşmasında benimsenen statükoya göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.
Ancak Yahudiler, 2003'ten bu yana idarenin izni olmadan İsrail'in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor. Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini vurgularken Mescid-i Aksa'nın tarihi statükosu da ihlal ediliyor.
Baskın sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan yerleşimciler İsrail polisi eşliğinde Kudüs Eski Şehir'in sokaklarında şarkı söylemeye devam etti.