Rusya'nın Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da bugün 64 ülke ve 59 Rusya bölgesinin temsilcilerinin katılımıyla "Rusya - İslam Dünyası" Uluslararası Ekonomik Forumu etkinlikleri ve faaliyetleri başlatılıyor.

18-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan "Rusya - İslam Dünyası: KazanForum" forumuna 15 binden fazla kişinin katılması bekleniyor.

Forum günlerinde 140'tan fazla farklı oturum düzenlenmesi planlanıyor ve iş programına göre ana konular İslami finans ve helal sektör olacak.

Forum katılımcılarını karşılayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti birçok ülkeden gelen konukları bir kez daha sıcak bir şekilde karşılıyor büyük ölçekli ticari faaliyetler için güvenilir ve aranan bir yer olarak bu konudaki yerini bir kez daha gösteriyor.” dedi. 

Rusya'nın geleneksel olarak İslam ülkeleri ile ikili bazda ve İslam İşbirliği Teşkilatı ile etkileşim çerçevesinde yakın ilişkilere sahip olduğuna işaret ederek, bu ilişkilerin ortaklığa ve birbirinin egemenliğine ve medeniyet kimliğine saygıya dayandığını vurguladı. 

Putin konuşmasında, "Bugün İslam ülkeleri aktif olarak gelişiyor, ticaret ve finans sektöründe yenilik, bilimsel ve uygulamalı araştırmalarda somut başarılar elde ediyor. Rusya onlarla mümkün olan en geniş ticari ve insani işbirliğine açık. Mevcut ilişkileri güçlendirmekle ilgileniyoruz. Yeni ortaklar bulmak, tarımsal ve endüstriyel işbirliğini güçlendirmek, nakliye ve lojistik zincirleri kurmak istiyoruz" dedi. 

Rusya Devlet Başkanı, ülkesi ve İslam Dünyası için Stratejik Vizyon Grubu ve Kazan Forumu'nun Rusya ve İslam ülkelerindeki iş toplulukları arasındaki etkileşimi artırmaya devam edeceğine, ayrıca bölgesel ortak projeler için yeni fırsatlar yaratmak için çalışacağına olan güvenini dile getirdi.

Hacı adayları Harem'den kutsal topraklara dualarla uğurlandı Hacı adayları Harem'den kutsal topraklara dualarla uğurlandı

Kazan'da gerçekleştirilen zirve, Rusya ile İslam dünyası arasındaki işbirliğini geliştirmeyi hedefliyor. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın çeşitli yapıları aracılığıyla ekonomik, bilimsel, teknik, kültürel ve bilişim gündeminin sinerjisi için bir platform niteliği taşıyor. 

Ortadoğu Haber