Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Lavrov, Kazakistan'ın Almatı kentinde düzenlenen Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) üyesi ülkelerin dışişleri bakanları toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazze Şeridi'ndeki gelişmelere değinen Lavrov, insani durumun feci olduğunu dile getirdi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzia: "ABD'nin Gazze kararı, süreci sabote etmek için kullanılıyor" Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzia: "ABD'nin Gazze kararı, süreci sabote etmek için kullanılıyor"

"İsrail ordusunun, Hamas'ı yok etmek için kullandığı yöntemler kabul edilemez." diyen Lavrov, şunları kaydetti:

"Gerçekte siviller öldürülüyor. Bu tür eylemler, Birleşmiş Milletlerin (BM) kararları doğrultusunda Filistin devletinin oluşturulması yoluyla Orta Doğu'da sürdürülebilir barışın sağlanmasını engelliyor."

"KGAÖ ülkeleri, Taliban yönetimiyle diyalog kurmaktan yana"

Afganistan'daki duruma da değinen Lavrov, bu ülkede DEAŞ ve El Kaide terör örgütü hücrelerinin varlığını sürdürdüğünü ve bunun tehdit oluşturduğunu söyledi.

Taliban yönetiminin bu terör örgütleriyle mücadele ettiğini ve buna destek çıkılması gerektiğini belirten Lavrov, "Afganistan'ın Taliban'ın kontrolünde bulunduğunu, KGAÖ üyesi ülkelerin Taliban yönetimiyle sürdürülebilir, sağlam, proje odaklı diyalog kurulmasından yana olduklarını" kaydetti.

Editör: Mücahit Talha Altın